Ana Sayfa Güncel 24 Kasım 2022

Depremciler yine farklı görüşte… Konu: İstanbul depremi

Düzce depreminden sonra deprem uzmanları olası İstanbul depremiyle ilgili yine ayrıştı. Celal Şengör yakın bir tarihte İstanbul depreminin olabileceğini söylerken Ahmet Ercan 2045’ten önce bir deprem beklemediğini ifade etti.

Düzce’de depremiyle birlikte olası büyük İstanbul depremi tartışmaları yeniden başladı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’ya konuşan Prof. Dr. Celal Şengör İstanbul depreminin yakın bir tarihte olabileceğini belirtirken Odatv’ye konuşan Ahmet Ercan 2045’ten önce bir deprem beklemediğini ifade etti.

“MÜTHİŞ KÖTÜ BİR HABER”
Celal Şengör’ün deprem analizi şöyle:

“Bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.

Bunun anlamı şu.

İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış.

Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu.

Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.”

“2045’TEN ÖNCE DEPREM BEKLEMİYORUM”
Prof. Dr. Ahmet Ercan, beklenen İstanbul depremi ile ilgili de konuşarak tarih verdi. Olası İstanbul depreminin 2045 yılından önce olmasının şaşırtıcı olacağını söyleyen Ercan, “Kuzey Marmara’nın yapabileceği en büyük deprem 7.3 tür. Hangi koşullarda yapar? 1999 depremi Yassıada hizasına kadar kırdı. Bu kez oradan başlayacak, Şarköy’e, Saroz’a kadar kıracak. Yassıada’nın bulunduğu kesimden başlayıp Şarköy’e kadar tek bir depremle kıracak olursa bu depremin büyüklüğü 7,3 olur. Bu deprem hem İstanbul’u hem Tekirdağ, hem Yalova’yı hem Karamürsel ve Gölcük’ü Bandırma, Mudanya ve Erdek, Lapseki ve Gelibolu’nun tozunu attırır.

Ben bu kırılmayı yakın bir zamanda beklemiyorum. Deprem açıklamaları hava durumu verir gibi sürekli olmaz. Deprem kestirimlerinde değişim haftalık yıllık ya da beş yıllık değil 50 yüz yıllıktır. Beklenen Kuzey Marmara depremi için büyüklüğü, İstanbul kolu için M6,3 ile M6,7 arası, Tekirdağ kolu için M7,0-7,2 arasıdır. Bu depremler 2045’ten önce olursa şaşırtıcı olur” ifadelerini kullandı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |