Ana Sayfa Güncel 10 Nisan 2022

Demirtaş’tan Ekrem İmamoğlu çıkışı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, ‘Ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum’ dedi. Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu da takip etmeye çalıştığını söyledi…

Cumhurbaşkanı adaylığı gündemine dair açıklamalarda bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, ‘Ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum’ dedi. Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da “Anadolu’da karşılığı olduğunu” söyledi.

Gazeteci Tolga Candaş Işık, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a avukatları vasıtasıyla “Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir mi?” sorusunu ilettiğini açıkladı.

Demirtaş’ın söz konusu soruya cevabını sosyal medya üzerinden paylaşan Işık, Demirtaş’ın aday konusunda isimden çok ilkelere bağlı olduklarını söylediğini aktardı.

Demirtaş, “HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı tutum belgesini kabul eden o ilkeleri uygulama kapasitesi, niyeti, samimiyeti olan ve kazanabilecek bir adayı destekleyebiliriz. Biz cumhurbaşkanı adaylığında isimden çok ilkelere bağlı olup olmayacağına bakarız. Ayrıca gelişmelere göre partimiz karar alırsa beni de aday gösterebilir ancak ben o tarihe kadar hala siyasi yasaklı ve hapisteysem bir aday lehine çekilme de gündeme gelebilir. Bunların hepsi ihtimaldir, günü geldiğinde değerlendirilir, tartışılır. Elbette ki ‘millet ittifakı’ kendi adayını kendi belirleyecektir. İsim noktasında bizim kendilerine bir dayatmada bulunmamız söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

”Ancak eğer ki aday geniş kesimlerin de ortak adayına dönüşecekse bu durumda adayı belirlerken bu kriterleri göz önüne alacaklardır diye düşünüyorum” diyen Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu da takip etmeye çalıştığını söyledi.

”İDDİAMI KORUYORUM, ADAY ADAYIYIM”

”Ben halen aday adayıyım” diyen Demirtaş, ”İsim noktasında bugün herhangi bir fikir beyan etmem doğru olmaz. Ancak ben şahsen Ekrem beyi de takip etmeye çalışıyorum, tüm baskılara rağmen elinden geldiğince hizmet etmeye, başarılı olmaya gayret ediyor. Olabildiğince kucaklı olmaya gayret ediyor, Anadolu’da toplumsal karşılığı da olduğunu görebiliyorum. Özel olarak bu isimleri sorduğunuz için bunu belirtiyorum yoksa adaylık konusunda millet ittifakı kendi kararını kendisi verecek. Bekleyip göreceğiz ancak ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum” ifadelerini kullandım.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |