TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 11.003.317
AKTİF VAKA: 689.980
ÖLÜM: 86.099
İYİLEŞME: 10.313.337

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Güncel 11 Ocak 2022

Cemaat yurtları hakkında çarpıcı sonuç

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara’nın kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdiği bildirildi. Enes Kara’nın ölümünün ardından Metropoll Araştırma’nın sahibi Özer Sencar, 3 önemli anketin sonuçlarını paylaştı. Yapılan anketler yurttaşların cemaat yurtlarına karşı olduğunu ortaya koydu.

AKP iktidarının yol vermesiyle birlikte, tarikat yurtları ülkenin dört bir yanına yayıldı. Yurtlarda yaşanan skandallar yurttaşlar için büyük tehlike arz ediyor.

Son olarak Türkiye, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara’nın yaşamına son vermesi ile bu acı durumla yüzleşti. Kara, yaşamına son vermeden önce video çekerek, cemaat yurdunda baskı gördüğünü ve gelecek kaygısı yaşadığını söylemişti.

DEVLET YURTLARI YETERLİ BULUNMADI

Yaşanan olayın ardından Metropoll Araştırma’nın sahibi Özer Sencar, sosyal medya hesabından cemaat yurtları hakkında 3 önemli anketi paylaştı.

Yapılan çalışmada, yurttaşlara devlet yurtlarının yeterli olup olmadığı soruldu. Sencar’ın açıkladığı ankete göre, yurttaşların yüzde 63’ü devletin üniversite öğrencileri için yeterli sayıda yurt açmadığını düşünüyor. Yüzde 27’lik bir azınlık ise açılan devlet yurtlarını yeterli buluyor.

CEMAATLERİN ÖĞRENCİ YURDU İŞLETMESİNE RET

Açıklanan ikinci ankette ise cemaat ve tarikatların öğrenci yurtları işletmelerinin yurttaşlar tarafından doğru bulunup bulunmadığı soruldu. Yurttaşlar, yüzde 80’in üstünde bir oranla cemaat ve tarikatların yurtları işletmesini doğru bulmadığını belirtti.

“ASLA VERMEM”

Sencar’ın açıkladığı son ankette ise yurttaşların çocuklarını cemaat ve tarikatlarına vermek isteyip istemediği soruldu. Yurttaşlar bu soruya yüzde 81.5 oranla ‘asla vermem’ yanıtı verdi.

Çocuğunu cemaat ve tarikatların yurtlarına vermek isteyen kişilerin oranı ise yüzde 7’de kaldı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp