Ana Sayfa Güncel 28 Ocak 2022

BİSAV’dan Açıklama!

BİSAV Vakfı Ankara’da yapmış olduğu etkilik bayağı bir ses getirdi. Ankara yapılan bu etkinliğe seçkin bir davetli…

BİSAV Vakfı Ankara’da yapmış olduğu etkilik bayağı bir ses getirdi. Ankara yapılan bu etkinliğe seçkin bir davetli topluluğu katıldı.
Katılımcılar başta BİSAV yöneticileri :

Uzm. Dr. Yüksel ÖZKALE BİSAV  Yönetim Kurulu Başkanı

SAİT YUSUF YTB Bşk. Yrd.

Prof. Dr. Selahaddin ÖĞÜLMÜŞ Ankara Ünv. Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı.

Ahmet Pesen Danıştay Savcısı

Bülent Pancarcı Maarif Kolleji Kamerun Okul Md.

Aydın ÖKSÜZ Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Ulusal Ajans Sivil Toplum Uluslararası Akreditasyon Başkanı.

Bilge ÖZCAN BİSAV Sanat Akademisi Başkanı

Özer ÇINAR Sanatoryum Hastane Müdürü.

Murat Kandazoğlu Amatör Spor Kulüpler Federasyon Başkanı

Av. Cengiz ALBAYRAK Vakıflar Bölge Müdürlüğü Vakıflar Hukuk Müşaviri.

Zeki ÖZKANOĞLU İşadamı

HADİ DİLER Uluslararsı Balkan Ünv. Türkiye Koordinatörü.

Abuzer KÖSELER Keçiören Belediyesi Başkan Özel Kalemi.

Mehmet GÜMÜŞ E. Emniyet Md.

Uğur UÇAR M. Azmi Doğan Anadolu Lisesi Müdürü.

Zehra Berber BİSAV Denetim Kurulu Başkanı.

Mustafa SOYUTÜRK Balkan Gençlik Eğitim Merkezi Rehberlik Danışmanı.

Mine ÇINAR BAYRAM BİSAV Kadın Akademisi Başkanı.

Faridin KALA Balkan Gençlik Eğitim Merkezi Koordinatörü.

Aleyna ADİLLER Balkan Gençlik Eğitim Merkezi Öğrenci Başkanı.

Her bir ülkeden gelen öğrencilerden birer temsilci,  BİSAV Yönetim kurulu üyeleri, Avrupa Gazeteciler Derneği Derneği Başkanı ve Balkan Günlüğü Gazetesi Ankara Temsilcisi Adnan Fişenk ile Basın mensupları katılımı ile Ankara’nın kış mevsimindeki buz kesen havasına rağmen çok sıcak bir ortamda gerçekleşti.
BİSAV’ın bu buluşturmasında gençlerimizin yarınları adına çok önemli adımlar atıldı.

BİSAV Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yüksel Özkale yapmış olduğu açılış konuşmasında ;

“Değerli katılımcılar ve değerli basın mensupları hoş geldiniz, bir etkinliğimizde daha sizlerle birlikte olmaktan kıvanç duyduk

Bilindiği üzere BİSAV Vakfı, Balkanlarda yaşayan soydaş ve akraba topluluklarının sesi olarak kurulmuştur. Balkan coğrafyasında yaşayan insanlarımız, anavatan olarak Türkiye’yi görmektedirler. Türkiye’de Balkanları, bir vatan parçası olarak görmekte, bölgeyle tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel bağlarını devam ettirmektedir. BİSAV Vakfı’da bu sosyal ilişkilerin gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Bu hedefe uygun olarak ilk defa vakıf bünyesinde Balkan Gençlik Eğitim Merkezi kurulmuştur. Bu eğitim merkezi Balkanlardan ülkemize yükseköğrenim için gelen öğrencilerin akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun için bahse konu merkezde öğrencilerin, pisiko-sosyal uyum düzeylerinin arttırılması ve Türk kültürü ile etkileşiminin sağlanması, kimlik değerlerinin yükseltilmesi, sosyal ilişki-iletişim ve dayanışmanın arttırılması için Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahiddin ÖĞÜLMÜŞ’ ün akademik desteği alınarak PDR alanında Uzman Psikolojik Danışman Zehra BERBER ile Uzman Psikolojik Danışman Mustafa SOYUTÜRK tarafından modüler bir eğitim programı hazırlanmıştır.

Bu eğitimler;

1- Beden Dili ve Diksiyon
2- Girişimcilik
3- Türk Kültürü ve Sosyal Hayata Uyum
4- İş Arama ve Özgeçmiş Hazırlama
5- Temel İletişim Becerileri
6- Mesleki Belgelerin Tanınması ve uluslararası iş gücü dolaşımı
7- Vizyon Gelişimi ve İyi Uygulama
İçermektedir.

Amaca yönelik hazırlanan söz konusu eğitim modülleri öğrencilere kimlik kazandırmayı karakter becerilerini geliştirmeyi insani yaklaşım ve yaşam becerilerini kazandırmayı ders dışı etkinlikler düzenleyerek sosyal etkileşim ve kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Amaca uygun olarak planlanmış çalışma takvimine göre söz konusu eğitim çalışmaları vakıf bünyesinde, gezi gözlem ve sosyal etkinliklerle (Konya gezisi,Türk Tarih Müzesi, I.Meclis, II.Meclis,Anıtkabir v.b.) yürütülmektedir.
Yapılan etkinlikler sonrası uygulanan ölçme araçlarına göre gelen öğrencilerde bahse konu modüler eğitim programlarının etkili olduğu daha geniş zamana yayılmış eğitimsel programların yapılmasının yerinde olacağı müşahade edilmektedir.

2017-2022 yılları arasında YÖK ten alınan istastistiki verilere göre ülkemizde Balkanlardan gelen 50.000 üzerinde öğrencinin olduğu bilinmektedir. Bu öğrencilerin Türk kültürüyle etkileşerek 21.yy becerileriyle ülkelerine dönmeleri halinde Balkan coğrafyasında yaşayan Müslüman Türk toplumunun önümüzdeki zaman diliminde daha mutlu ve huzurlu olacağı kaçınılmazdır, diyerek konuşmasına son veren BİSAV Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Yüksel Özkale bundan sonraki nice etkinliklerde birlikte buluşmak üzere diyerek bir etkinliği daha başarı ile tamamladı.” dedi.

Sürücü Kursu

İlginizi çekebilir

ERKEKSEN SIKTA GÖRELİM!!

ERKEKSEN SIKTA GÖRELİM!!

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp