Ana Sayfa Güncel 12 Mayıs 2022

Azerbaycan Milletvekilinden sert tepki: “Bu zihni bozuk Türk düşmenlerinin….”

Vugar İskenderov: “Azerbaycan uluslararası hukuku ve adaleti yeniden tesis etti”.

“Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarının sınırlandırılması zamanı Gazah’ın 7 köyünün ve Nahçivan’ın Kerki köyünün otomatik olarak Azerbaycan’a iade olunması gerekiyor”.

Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Vugar İskenderov Azerbaycan Dış işleri Bakan Yardımcısı Khalaf Khalafov’un Gazah’ın 7 köyünün ve Nahçivan’ın Kerki köyünün Ermeniler tarafından işgal edildiğini ve bu toprakların Azerbaycan’a geri verilmesinin ve bunun Azerbaycan’ın hakkı olduğunu açıklamasına Ermenistan’ın tepkisini yorumlarken söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, Gazah’ın 7 köyünün ve Nahçivan’ın Kerki köyünün hem Sovyetler Birliği’nde hem de daha önceki dönemde Azerbaycan’ın helal topraklarıydı: “Türk düşmanı ve eski insan hakları komiseri olan Totayan, Gazah’ın 7 köyünün ve Nahçivan’ın Kerki köyünün tarihi Ermeni toprakları olduğunu ve bu toprakların Azerbaycan’a veremeyeceğini söyleyemez!

Bu gibi fikirler uydurma Ermeni tarihçilerinin psikolojileri bozuk bir Türk düşmanlarının ve faşistin düşüncelere sahip birilerinin hayal gücünden başka bir şey değildir. Gözüken o ki, şu anda diplomasi alanında, yani masada bir savaş var. Azerbaycan da bu savaşta hak ve adaleti savunan taraftır. Azerbaycan tarihi topraklarını savaşarak geri aldı, Azerbaycan uluslararası hukuku ve adaleti yeniden tesis etti.

Günümüzde uluslararası hukuku, norm ve ilkeleri Azerbaycan’dan yanadır. Bu konular ise uluslararası hukuka dayalı konuları da içermektedir. Azerbaycan hem bölgesel hem de küresel olarak tanınan bir ülkedir. Ordusu ve ekonomisi ile her alanda Ermenistan’dan çok daha güçlüdür. O yüzden Ermenistan Azerbaycan ve Türkiye ile normalleşme sürecini aksatmaması lazım. Çünkü Azerbaycan bölgede istikrarı ve barışı sağlamakta kararlı. Bu yolda da karşısında hiçbir mania duramaz… ”

Ülker Fermankızı/Voicepress/

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |