Ana Sayfa Güncel 23 Nisan 2022

Azerbaycan Milletvekili Şuşa’da yapılan kongreden bahsetti…

Musa Guliyev: “Diaspora kuruluşlarının dünyanın birçok ülkesinden turist çekmede önemli desteği olmalıdır!”

“Karabağ, Doğu Zengezur’un restorasyonundan sonra turizm bölgesi olarak bilinmesi için diaspora destek olmalı”. Bu sözleri Yeni Azerbaycan Partisinden milletvekili Musa Guliyev söyledi.

Şuşa’da Dünya Azerbaycanlıları V Kongresi’nin yapılmasının tarihi bir olay olduğunu kaydeden Milletvekili Musa Guliyev, bu kongreden sonra diaspora temsilcilerine daha önemli görevler düştüğünü söyledi:

“Dünya Azerbaycan’lılarının Zafer Kongresi’nin Şuşa’da yapılması çok önemli ve tarihi bir olaydır. Kongreye dünyanın dört bir yanında yaşayan yurttaşlarımızın seçilmiş temsilcileri katıldı. Birçoğu yaşadıkları ülkelerde Azerbaycan gerçeklerinin, tarihinin, kültürünün ve mücadelesinin tanıtımına, oradaki halka büyük katkılarda bulundular. Dün kongre katılımcılarını karşılayan Başkan, bir dizi konuya değindi. Tabii öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Karabağ sorunu, tarihi, Ermeni ayrılıkçılığının yükselişi, 1990’ların başında yabancı güçlerin aktif desteğiyle topraklarımızın Ermeniler tarafından işgal edilmesi ve Azerbaycan’ın başarısızlığı hakkında ayrıntılı bilgi verdi”.

Cumhurbaşkanı İlham Aiyev’in konuşmasının bir diğer önemli yönünü de diaspora örgütlerinin rolü ve önümüzdeki görevleri yerine getirme faaliyetleri olduğunu kaydeden Musa Guliyev, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in diaspora örgütlerinin hizmetlerini çok takdir ettiğini kaydetti:

“Kuşkusuz bu görevler, ulusal kimliğimizi ve dayanışmamızı daha da güçlendirmek, nerede yaşarlarsa yaşasınlar Azerbaycan’ın çıkarlarını korumak ve Azerbaycan hükümetinin savaş sonrası politikası hakkında kamuoyunu bilgilendirmek içindi. Kuşkusuz kongreden sonra hemşehrilerimiz yaşadıkları ülkelere dönecekler ve büyük bir sevgi, şefkat ve neşeyi yanlarında taşıyacaklardır.

Doğu Zengazur’un Karabağ’ın restorasyonundan sonra, bu bölgeler turizm bölgesi olarak bilinmesi için, diaspora kuruluşlarının dünyanın birçok ülkesinden turist çekmede önemli desteği olmalıdır.

Ayrıca Azerbaycan diasporasının Karabağ’ın yeniden inşasında yabancı şirketlerle işbirliğinin kurulmasında önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Kuşkusuz bu kongre tarihi, toplumsal ve siyasi öneme sahip olup, farklı ülkelerde yaşayan Azerbaycanlıların tek bayrak ve tek inanç altında birleşmesine büyük katkı sağlayacaktır”.

Hatırlatalım ki, 23 Nisan 2022 tarihinde Karabağ’ın incisi, Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’da yapılan Dünya Azerbaycan’lılarının 5. Kurultayı düzenlendi. Kurultaya aralarında Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul Üyesi, Türkiye Azerbaycan Dostluk, İş birliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı ve Dünya Azerbaycanlıları Koordinasyon Şurası Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar’ın da bulunduğu 65 ülkeden yaklaşık 400 diaspora temsilcisinin katılıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şuşa’da yapılan Dünya Azerbaycan’lılarının 5. Kurultayı’na katıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu yıl “Zafer Kongresi” ismiyle düzenlenen DünyaAzerbaycan’lılarınınn 5. Kongresi’nin açılış konuşmasını yaptı.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp