Ana Sayfa Güncel 2 Nisan 2022

Azerbaycan Milletvekili: “Ermeniler, Azerbaycanlılara karşı dört soykırım ve tehcir eylemi gerçekleştirdi…”

Musa Guliyev: “31 Mart sadece Kafkasya’da Azerbaycan Türklerine karşı işlenen ciddi suçların bir parçası”

“31 Mart Azerbaycanlıların soykırım günüdür.” Bu açıklamayı Yeni Azerbaycan Partisi’nden Milletvekili Musa Guliyev yaptı.

Azerbaycan Milletvekili’ne göre, 31 Mart ile 2 Nisan 1918 arasındaki üç gün içinde Bakü’de 12.000 çocuk ve kadının çoğu Ermeni Taşnaklar tarafından öldürüldü, ağır şekilde aşağılandı, yakıldı, sakatlandı ve işkence edilerek öldürüldü:

“Bunu ben yaptım. Ermeni katliamı, Bakü şehrini ele geçirmek, Azerbaycan’ı tüm Azerbaycan Türklerinden temizlemek ve burada Ermenistan’ı yaratmak. 31 Mart-2 Nisan katliamı Bakü’de üç gün süren kanlı katliamlarla bitmedi. Bu katliamlar uzun zaman önce başladı. O zaman Azerbaycan’da, özellikle Guba, Şamahı, Gence’de, ayrıca Göyçay, Karabağ, Göyça, Zengezur, Erivan’da tüm kazalarda bu tür katliamlar yapılmıştır. Genel olarak, son 100 yılda Ermeniler, Azerbaycanlılara karşı dört soykırım ve tehcir eylemi gerçekleştirdi. 1905-1906’da Nahçıvan, Erivan, Zengezur, Gence, Nahçıvan’da Azerilbaycanlılara karşı böyle bir savaş başlatıldı ve 1918-1920’de bu tür katliamlar daha yaygındı.

Yalnızca Göyça ilinde 600’den fazla Azeri sınır dışı edildi ve 50.000 kişi öldürüldü. Zengazur’da yaşayan 60.000’den fazla insan sınır dışı edildi ve 10.000’den fazla insan öldürüldü. 2007 yılında Guba’da bir toplu mezar bulundu. Farklı yaşlarda yaklaşık 400 sivilin kalıntıları olduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemede bu kişilerin 1918’de Ermeniler tarafından öldürülen ve oraya gömülen kişilerin kalıntıları olduğu ortaya çıktı”.

31 Mart soykırımını anan Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev, “Bu katliamların nedeni çok eski ve dünyadaki sözde Ermeni sorunu nedeniyle Kafkasya’da Azerbaycan Türklerine karşı işlenen ciddi suçların bir parçası” dedi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp