Ana Sayfa Güncel 7 Nisan 2022

Azerbaycan Milletvekili: “Brüksel toplantısı Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın bir başka diplomatik zaferi olacak”

Musa Guliyev Zengazur koridorları da dahil olmak üzere ulaşım koridorlarının açılmasının Ermeni ekonomisine olumlu etkileri olacağını da kaydetti…

“Ermeni tarafının bu meseleleri nasıl ve ne ölçüde kabul edeceği henüz belli değil. Çünkü Paşinyan özgürce karar veremiyor…”Bu sözleri Azerbaycan Parlamentosunun Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Musa Guliyev, bugün Brüksel’de yapılacak üçlü görüşme ile ilgili yorum yaparken söyledi.

Milletvekili İlham Aliyev, Nicole Pashinyan ve AB Başkanı Charles Michel arasında bugün Brüksel’de gerçekleşen üçlü görüşmeyi övdü:

‘İlham Aliyev, AB Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Brüksel’de üçlü bir görüşme yapılacak. Toplantının amacı, Azerbaycan-Ermeni ilişkilerini normalleştirmek, bölgeye barış getirmek ve ihtilafı kesin olarak çözmek için adımlar atmak. Hiç şüphesiz masada Azerbaycan’ın önerdiği 5 maddelik temel ilkeler vardır ve bu temel ilkelerin tartışılması veya benimsenmesi veya kısmen kabul edilmesi bölgede barışa yönelik ciddi bir adım olacaktır.

Kuşkusuz tüm işlemler Azerbaycan’ın iradesi ve diktesi altında yürütülmektedir. Çünkü Azerbaycan’ın öne sürdüğü öneriler uluslararası hukuka uygun ve adildir. Bunlar, her iki devletin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve insan haklarını tanıyan önerilerdir.

Azerbaycan bu savaşın galibidir ve Karabağ da dahil olmak üzere Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, bir bütün olarak Azerbaycan’a ait olan dünya toplumu tarafından tanınmaktadır ve bu, çeşitli belgelerde defalarca teyit edilmiştir. Ancak Ermeni tarafının bu konuları ne ölçüde kabul edeceği henüz belli değil çünkü Paşinyan özgür bir karar veremiyor. Çeşitli güçlerden etkilendiği açıktır. Bu etkiler, bir yanda Rus yanlısı güçlerin, diğer yanda Batı yanlısı güçlerin etkisidir.

Ermenistan’da isyancı güçlerin yoğunlaşması ve son zamanlarda Karabağ’ı sabote etme girişimleri, Ermenistan’da psikolojik olarak barışa hazır olan insan sayısının çok fazla olmadığını kanıtlıyor. Son seçimler de Ermeni halkının savaş istemediğini ve gelecekte kendisini bu savaşta mağlup olarak, gördüğünü göstermiştir”.

Musa Guliyev, Azerbaycan’ın önerdiği şartların tanınmasının, Zengazur koridorları da dahil olmak üzere ulaşım koridorlarının açılmasının Ermeni ekonomisine olumlu etkileri olacağını da kaydetti:

“Bu adımlar, Ermenistan’da ekonomik faaliyet, istikrar ve işbirliğinin temellerini atmaya hizmet edecek. Azerbaycan Cumhurbaşkanı kararlarında kararlıdır. Muhtemelen bugünkü toplantı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın önerilerine dayalı kararların kabul edilmesiyle sona erecek.

Her halükarda bu görüşme olumlu ve AB’nin iyi niyetini gösteriyor. Tabii burada Rusya’nın da çıkarları olmalı. Rusya da Kafkasya’daki tüm sorunların katılımıyla çözülmesini istiyor. Vladimir Putin’in Brüksel’deki görüşme öncesinde hem İlham Aliyev hem de Paşinyan ile yaptığı görüşmeler, Rusya’nın barışı koruma çıkarlarının burada devam ettiğini gösteriyor. Bu görüşmenin Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın bir başka diplomatik zaferi olacağını düşünüyorum.”

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp