TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Güncel 31 Mayıs 2022

Azerbaycan Milletvekili: “ Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan-Türk kardeşliğinin en eşsiz örneğidir”

Hicran Hüseynova: “Bayraktar” İHA’larının mucidi Selçuk Bayraktar’ın Azerbaycan ziyareti önemli bir olay.”

“Azerbaycan ve Türkiye arasındaki işbirliği eşsiz bir ittifak, dostluk örneğidir ve tarihi çok eskidir”. Bu sözleri basına açıklamasında Azerbaycan milletvekili, Aile, Kadın ve Çocuk Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Hicran Hüseynova söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, ortak etnik köklerimiz, kültürümüz, dilimiz, dinimiz, milli değerlerimiz, milli çıkarlarımız ve birbirimize tarihi desteğimiz bu birliği, bu kardeşliği, bu önyargıyı sağlamıştır:

“ Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in belirttiği gibi: “Bugün küresel ölçekte benzersiz bir işbirliği ve ittifak örneği oluşturuyoruz.” Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi: “Gücümüz Azerbaycan’ın gücüdür ve Azerbaycan’ın gücü bizim gücümüzdür.”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Mayıs Bağımsızlık Günü’nde ülkemizi ziyareti ve Bakü’deki ilk TEKNOFEST Azerbaycan Havacılık ve Teknoloji Festivali’ne katılması, bahsettiğimiz kardeşlik ve müttefik ilişkilerinin bir başka simgesidir. “Bir millet, iki devlet, bir bayram” sloganıyla gerçekleştirilen TEKNOFEST Azerbaycan festivali birçok tarihi an ile anıldı. Öncelikle belirtmek gerekir ki, bilgi teknolojilerinin gelişimi, inovasyon, alternatif ve daha hızlı çözümlerin uygulanması dünyada oldukça yaygın. Bireysel devletler bu alanda çeşitli projeler uygulamaktadır. Bakü’de düzenlenen festival, havacılık, uzay endüstrisi, dijital ekonomi ve gençliğin gelişimine ve tanıtımına katkı sağlayacak. Bu alanlarda girişimciliğin teşvik edilmesi, genç mühendislerin bilgi ve becerilerinin ortaya çıkarılmasının yanı sıra milli teknolojilerin kamuoyuna tanıtılması gençlerimizin bu alana olan ilgisini daha da artıracaktır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e göre, Dünyaca ünlü bilim adamı Nobel ödüllü Aziz Sanjar ve TEKNOFEST organizatörü, İkinci Karabağ Savaşı’nda konuşan ünlü “Bayraktar” İHA’larının mucidi Selçuk Bayraktar’ın Azerbaycan ziyareti önemli bir olay. İkisi de gençler için rol model. Bilim, teknoloji ve yenilik, devletlerin sosyo-ekonomik gelişmesinde önde gelen güçtür. Dolayısıyla bu alanlara daha fazla yatırım yapılmasına, gerekli politika ve eylem planlarının geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bütün bunlar, insanın gelişimi ve şu ya da bu ülkenin durumu anlamına gelir. Devletin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını sürdürebilmesi için kendi üretimi başta olmak üzere yüksek teknolojiye sahip olması son derece önemlidir. Bu bakımdan Technofest Azerbaycan festivali önemlidir. Öte yandan, bilimsel ve ekonomik olanakların genişlemesiyle birlikte siyasi önemini de belirtmek gerekir. Bu nedenle festivalde konuşan devlet başkanları, sadece bölgeye değil, dünya kamuoyuna da önemli mesajlar verdi: “Türkiye ve Azerbaycan ne kadar emin birlikte yürürse, bölgemizde barış ve istikrar o kadar güçlü olur” dedi. Erdoğan, “Azerbaycan ve Türkiye’nin birliği hiçbir zaman baskı ve tehditlerle tehdit edilmemiştir ve tehdit edilmeyecektir. İşgal ve adaletsizliğe karşı her koşulda doğruyu söylemekten, haklı mücadelemizi savunmaktan geri durmadık ve geri adım atmayacağız” dedi. Tabii ki, Şuşa Deklarasyonu bunun temelidir.

Bu birlik gerçekten bölgede adalet ilkesine dayalı ilişkileri yürütmekte ve dünyadaki jeopolitik süreçlerin arka planına karşı yeni bir model sunmaktadır. Azerbaycan ve Türkiye’nin uluslararası güç merkezleri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Türkiye’nin büyüyen gücü Azerbaycan’ı güçlendiriyor ve her iki ülke de birbirini güçlendirerek küresel bir güç merkezi haline geliyor” dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amacımız kalıcı barışı sağlamak, güven ve iyi komşuluk ilişkileri inşa etmek ve kalkınmayı hızlandırarak bölgede istikrarı güçlendirmek” dedi. Böylece her iki devlet başkanının tarihi konuşmalarında dile getirdikleri öncelikli konulara dayanarak bölgede yeni bir aşamanın başladığını söyleyebiliriz”.

Cengiz Ehtibaroğlu

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp