Ana Sayfa Güncel 19 Ekim 2022

Astsubaylar Günü Başkent Ankara’da Coşkuyla Kutlandı

TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen, Anıtkabir Şeref Defteri’ne, “Aziz Atatürk, devletimizin ve milletimizin bekasının teminatı, ordumuzun bel kemiği astsubaylarımız ve biz emektarlarının bu özel gününde, haklı talebimiz olan tazminat konusun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını ümit ediyoruz” yazdı.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) tarafından organize edilen 17 Ekim Astsubaylar Günü Başkent Ankara’da 5 bin kişinin katıldığı kalabalık bir törenle kutlandı.

TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen, Türkiye’nin dört bir yanından başkente intikal eden emekli ve muvazzaf astsubay meslektaşlarıyla birlikte aslanlı yolu yürüyerek ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anıtkabir’deki mozolesine çelenk koydu. Tören alanına sığmayan astsubaylar hep birlikte Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Hamza Dürgen, daha sonra Anıtkabir Şeref Defteri’ni imzaladı. Maden kazası nedeniyle hayatını kaybeden maden emekçilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar ve yaralılara acil şifalar dilenen törenin eğlence kısmı ise iptal edildi.

17 Ekim Astsubaylar Günü ve Türkiye’nin 45 il, 53 ilçesinde 98 şubeli kamu yararına faaliyet gösteren Ankara merkezli TEMAD‘ın 38. Kuruluş Yıl dönümü, Türkiye’nin dört bir yanından başkente intikal eden emekli ve muvazzaf astsubayların katıldığı bir kutlama töreniyle kutlandı.
Binlerce astsubay sabahın erken saatlerinden itibaren Anıtkabir önünde toplandı. TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen törenin başlamasıyla, arkasına aldığı binlerce meslektaşını Atatürk’ün manevi huzuruna çıkardı. Dürgen, TEMAD yönetimi ile birlikte tüm astsubaylar adına 17 Ekim Astsubaylar Günü anısına mozoleye çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu. Hamza Dürgen daha sonra Anıtkabir Şeref Defteri’ne ziyaretin amacını bildiren mesajını yazarak defteri imzaladı.

Dürgen, Şeref Defteri’ne şunları yazdı: “ Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin 38. Kuruluş Yıldönümünde, Astsubaylar Günümüzde Türkiye genelinden gelen üyelerimizle birlikte huzuruna gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biz astsubaylar ışığımızı sizden, gücümüzü birlikteliğimizden, cesaretimizi tarihten, kuvvetimizi ise damarlarımızdaki asil kandan almaktayız. Aziz Atatürk, devletimizin ve milletimizin bekasının teminatı, ordumuzun bel kemiği astsubaylarımız ve biz emektarlarının bu özel gününde, haklı talebimiz olan tazminat konusun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını ümit ediyoruz. Bizlere emanet olan Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkeleri, ülkesiyle milletiyle bölünmez bütünlüğü ile biz astsubaylar ve aileleri için büyük Atatürk sevgisinin sonsuza kadar yaşayacağına söz veriyoruz. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği üyeleri olarak bizler, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz, ruhunuz şad olsun. ”

Daha sonra Anıtparkta toplanan astsubaylara hitaben bir konuşama yapan Genel Başkan Hamza Dürgen, “ Birlikteliğimiz milli bir güçtür, TEMAD Milli Güçtür, kıdem tazminatı sorunumuzun bir an önce çözüme kavuşturulması için kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konunun çözüme kavuşturulması için talimat vereceğine tüm kalbimizle inanıyoruz” dedi.

Özel gün nedeniyle bir araya gelen astsubaylar, ellerinde günün anlam ve önemini belirten döviz ve pankartlar da taşıdı. Bu pankartlarda astsubaylar çözüm bekleyen sorunlarını dile getirdi. En önemli sorunlarının astsubayların kıdem tazminatı sorunu olduğunu vurgulayan astsubaylar, çok sayıda “Astsubaylar Tazminat Haklarını İstiyor” pankartları taşıdı.

Tören Gazi Ordu Evinde verilen bir resepsiyon ile devam edildi. Resepsiyona Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar adına, Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Kuvvet Komutanlıklarında görevli çok sayıda Paşalar katıldı. Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kutlama mesajları okundu. Astsubaylar kutlama mesajlarını, coşkuyla alkışladı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |