TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Güncel 17 Mayıs 2022

180 AVUKATA CMK EĞİTİMİ VERİLDİ

Adana Barosu tarafından düzenlenen ve iki gün süren CMK Eğitim Semineri 180 avukatın katılımıyla tamamlandı. CMK Komisyonu…

Adana Barosu tarafından düzenlenen ve iki gün süren CMK Eğitim Semineri 180 avukatın katılımıyla tamamlandı.
CMK Komisyonu Koordinatörü Av. Neval Yurtdaş’ın açılış konuşmasının ardından iki sınıfta gerçekleştirilen eğitim programında; Av.Bedirhan Tuna Yıldız, Av.Erkan Çetin, Av.Kübra Mimaroğlu, Av.Neval Yurtdaş, Av.Sebahattin Demir, Av.Filiz Feyhan Aksoy tarafından, Zorunlu Müdafilik ve Avukata Erişim Hakkı, Müdafi ve Vekil Hakları, CMK’da Seri ve Basit Muhakeme Usulü, Soruşturma Yöntemleri, Yakalama Gözaltı ve İfade / Arama ve El Koyma, Tanık, Teşhis ve Hukuka Aykırı Deliller, Tutukluluğa Sevk, Tutuklama Kararları, Tutuklama Kararlarına İtiraz Usulleri, Kovuşturma, İddianame Değerlendirilmesi ve İnfaz, Mahsup, Cezaevi, Uygulamaları, CMK İç Yönergesi-Baronet Uygulaması, CMK İç Yönergesi-Baronet Uygulaması, Görevlendirmede Yaşadığınız Sorunlar hakkında katılımcılara bilgiler verildi. Avukatlar, sorularıyla eğitime zenginlik kattılar.
Eğitim sonunda konuşan Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, eğitim veren meslektaşlarına, CMK Komisyonu Koordinatörüne, Komisyon Başkanı ve üyelerine, seminere katılan avukatlara emeklerinden ötürü teşekkür etti.

“CMK SİSTEMİ İLE ÖNCELİĞİNİZ HAK İHLALLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK OLMALIDIR”

Av. Gökayaz, avukatların CMK sistemi ile hak ihlallerinin önüne geçmek için çok önemli bir görev üstlendiklerini belirtti.

Göreve gelir gelmez yönetim kurulumuzca alınan ilke kararı gereğince, CMK görev listelerinden ayrıldıklarını anımsatan Av. Gökayaz, “Anayasamızın 38. Maddesinde Suçluluğu sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz dediği masumiyet karidesinin özgürlükler hukukunun koruyucusu ve kollayıcısıdır. Kanunun bize verdiği yetki ile kanunu uygulamak üzere üstlendiğiniz her CMK görevinde önceliğiniz hak ihlallerinin önüne geçmek olmalıdır.” şeklinde konuştu.
CMK görevlendirmelerinde meslektaşlarının bilgi, beceri ve donanımlarını sonuna kadar ortaya koyacaklarına inandığını belirten Av. Gökayaz, “Son derece önemli olan eğitimimizin, meslektaşlarımızın aktif katılımı ile de oldukça verimli geçtiğini görmekten mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp