Ana Sayfa Ekonomi, Güncel 14 Ekim 2022

Ne konuştuklarını açıkladı… Tahıl koridoru tehlikede

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya ile Ukrayna tarafları arasında gerçekleştirilen esir takası süreçlerinde çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Astana’da gerçekleştirilen Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA) ardından düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna ile gerçekleştirdikleri esir takası süreçlerine kişisel olarak dahil olduğunu söyledi ve “Rusya Federasyonu bunun için Erdoğan’a minnettar” dedi.

Rusya lideri şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, takaslar ile ilgili bir dizi sorunun çözülmesinde oldukça önemli bir rol oynadı. Bu çalışmalara gerçek anlamda kişisel olarak katıldı ve herkesin malumu ki bu sonuç verdi. Bunun için de ona (Erdoğan’a) minnettarız, zira içlerinde subaylarımızın da bulunduğu askerlerimizi bu sayede geri aldık.”
Erdoğan’ın ayrıca, Ukrayna’daki ‘tahılın ülkeden çıkarılmasının organize edilmesi konusunda da aktif rol oynadığını’ belirten Putin şöyle devam etti:
“Fakat ne yazık ki bu tahıl yoksul ülkelere gitmiyor ya da olabilecek en küçük miktarı, birleşmiş milletler aracılığıyla bu ülkelere gidiyor. (Erdoğan ile Astana’da gerçekleştirdiğimiz) görüşmemizde bu konuyu da ele aldık ve Erdoğan, dünkü bu görüşmemiz sırasında, Ukrayna’dan tahıl çıkışlarının, bunların her şeyden önce yoksul ülkelere ulaştırılacağı şekilde düzenlenmesini desteklediğini söyledi.”

“KIRIM KÖPRÜSÜ BOMBALARI TAHIL KORİDORUNDAN GETİRİLDİYSE, KORİDORU KAPATIRIZ”

utin, Ukrayna tarafından Kırım Köprüsü’ne düzenlenen saldırıda kullanılan bombaların Odessa’dan tahıl yüklü bi gemiyle getirildiğinin tespit edilmesi halinde, Rusya’nın bu koridoru kapatacağının altını çizdi.

“Federal Güvenlik Servisi (FSB), büyük olasılıkla patlayıcı maddenin deniz yoluyla Odessa’dan gönderildiğini belirtti, ancak bunun tahıl gemileri yardımıyla yapılıp yapılmadığı tam olarak belirlenmedi. Bu bir soru işareti ve henüz cevabı yok” diye devam eden Putin, tahıl koridorlarının en yoksul ülkelere ürün götürülmesi için düzenlendiğini, insani koridorların terör eylemleri gerçekleştirmek için kullanıldığının ortaya çıkması halinde, Rusya’nın bu koridoru kapatacağını vurguladı.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |