Ana Sayfa Ekonomi, Güncel 2 Kasım 2022

Memura, emekliye zam göründü

Merkez Bankası’nın hesabı tutarsa yılbaşında en düşük memur bin 450 TL, en düşük memur emeklisi 999 TL, en düşük işçi emeklisi de 562 TL zam alacak.

2022’nin bitmesine kısa bir süre kala gözler memur ve emeklilerin alacağı zam oranlarına çevrildi. Merkez Bankası yıl sonu tüketici enflasyonu tahminini yüzde 65.2’ye yükseltti. İktidar çevrelerinde yüksek oranlı zamlar telaffuz edilmesine karşın Merkez Bankası tahmininin gerçekleşmesi halinde memur ve memur emeklileri yılbaşında enflasyon farkı dahil yüzde 17.13 zam alacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine verilecek zam ise yüzde 16.05’te kalacak.

1.1 PUANLIK ZAM FARKI

Memur emeklileriyle işçi emeklileri arasındaki 1.1 puanlık önemli zam farkı, memur emeklilerine sendika zammı uygulanmasından kaynaklanıyor. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminin tutması, bu yılın ikinci 6 aylık döneminde tüketici enflasyonundaki artışın yüzde 16.05 olacağı anlamına geliyor. Memur ve memur emeklilerine geçtiğimiz temmuz ayında yüzde 7 zam verildiği için yılın sonunda 8.46 puanlık enflasyon farkı oluşacak. Memur ve emeklilerine yılbaşında yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı verilecek. Böylece memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına toplamda yüzde 17.13 oranında zam yapılacak.

10 BİN TL’Yİ GÖREMEYECEK

Yüzde 17.13’lük zam, seçim nedeniyle yılbaşında yüklü bir zam bekleyen memur ve emeklileri için büyük hayal kırıklığı olacak. Yılbaşında ilave zam yapılmaması halinde en düşük dereceli memurun maaşı 8 bin 462 liradan 9 bin 912 liraya çıkacak. Ancak 10 bin liralık sınırın yine altında kalacak. İmam hatip maaşı ise 10 bin 845 liraya yükselecek. Polis maaşı da 14 bin 463 lirayı görecek.

Ek zam yapılmazsa yoksulluk artacak

İşçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin zammı ise enflasyon farkı ödenmemesi ve gerçekleşen enflasyon dışında önden yüklemeli sendika zammı yapılmaması nedeniyle 1.1 puan daha aşağıda kalacak. Dolayısıyla bu emeklilerin aylıklarına yılbaşında yapılacak zam oranı yüzde 16.05’te kalacak. Bu durumda Hazine desteğiyle birlikte halen 3 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı 562 lira artarak 4 bin 62 lirada kalacak. Seçime dönük ilave zam yapılmaması halinde milyonlarca çalışan ve emeklinin yoksulluğu daha da artacak.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp