Ana Sayfa Ekonomi, Güncel 9 Temmuz 2022

Bayram için yola çıkanlara kâbusu yaşattılar

Bayramda seyahat ya da ziyaret için yola çıkan yurttaşlar zam kabusu yaşadı. Dinlenme tesisleri ve otobandaki restoranlar bayramı fırsat bilerek menü fiyatlarını yüzde 30-40 arasında zam yaptı. Tuvalet ücretlerinin dahi zamlanmasına vatandaşlar, “Tatil soygunu yolda başlıyor” ifadeleriyle tepki gösterdiler.

Bayram tatili için yola çıkan milyonlarca vatandaş dinlenme tesisleri ve yol kenarlarındaki restoranların menü fiyatlarını görünce şaşkına döndü. Sosyal medyada gündem olan konu ‘Soygun yolda başlıyor’ yorumlarına sebep oldu. Normal şartlarda şehir içi veya AVM’de bulunan bir restoran zincirinin menü fiyatı ile otoban kenarında yer alan aynı restoranın menü fiyatları arasında yüzde 30-40 fark olduğu ortaya çıktı. Bayramı fırsat bilen dinlenme tesisleri ve restoranların fiyatları artırdığı iddia edildi. Yapılan paylaşımlarda aynı yolda yer alan dinlenme tesisleri ve restoranlardaki fiyatların geçen aya göre artırıldığı ve bunun bayram dönemine özellikle denk getirildiği ifade edildi.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli’nin haberine göre, fiyatlardaki artışın dönemsel olduğu belirtilirken, ünlü bir köftecide bir porsiyon köfte, salata ve içeceğin 190 TL olduğu belirtildi. Yine başka bir dinlenme tesisinde birporsiyon böreğin 60 TL, çayın 15 TL ve kahvenin 25 TL olduğu konusunda şikâyetler paylaşıldı.

ÜCRETLİ TUVALET İSYAN ETTİRDİ
İnternetten yapılan paylaşımlarda tuvalet ücretlerine de dikkat çekildi. 3 lira ile 5 lira arasında fiyat isteyen işletmeler olduğu ifade edildi. Öte yandan otobüs şirketlerinin belli dinlenme tesisleri ile anlaştıkları ve yolcuları özellikle bu tesislere götürdükleri iddia edildi. Tesislerdeki ücretli tuvaletlerin yasadışı olduğu söylenildi. Bir şikâyet ise oldukça dikkat çekti. Dinlenme tesisine girerek sıcak çeşme suyu isteyen kişiden 20 TL ücret talep edildiği paylaşıldı. Tatilciler sosyal medyada “Zaten otel fiyatları pahalı, kumsalda şezlong fiyatları 100 TL, bir lahmacun 80 TL. Bari yolda ucuz yemek yiyelim” yorumları yaptı.

HER TÜRLÜ ŞİKÂYET VAR
Şikâyetler sadece fahiş fiyatlarla sınırlı kalmadı. Tuvaletlerin pis olması, bazı tesislerde mescit bulunmaması, mescit bulunan tesislerdeki halıların kokması, çalışanların kaba davranışları gibi konularda gündeme getirildi.

TATİLCİ UÇAK YERİNE OTOBÜS TERCİH ETTİ
Otobüs, uçak, feribot bileti ve araç kiralama platformu obilet.com, Kurban Bayramı tatili öncesi bilet satış verilerini açıkladı. 2021 ve 2022 yıllarının Kurban Bayramı tatil periyotları karşılaştırıldığında toplam bilet satışlarında yüzde 60,8’lik bir artış görüldü. Ancak uçak bileti fiyatları çok yüksek artışlar gösterdiği için hava yolu sektörü yolcu kaybı yaşadı ve bu yıl uçak yolcuları otobüs alternatifini değerlendirdi. Uçak bileti satışlarında yüzde 21,1 azalış gözlemlenirken, otobüs bileti satışlarında yüzde 67,8 oranında bir artış gözlemlendi.

Kaynak: Odatv

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |