TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Ekonomi 11 Mart 2022

Ayçiçeği için kritik karar

2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayınlanan bu kararla buğday, arpa, çavdar gibi ürünlerde destek sağlanacak. Sertifikalı tohum kullanım desteği ücretleri de açıklanırken, tarımda mercimek, nohut, kuru fasulye, buğday, arpa, çavdar, ayçiçeği yağı gibi ürünlerin yurt dışına gönderilmemesi kararlaştırıldı.

2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, Türkiye tarım havzaları üretim ve destekleme modelinde 2021 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarına göre buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ürünlerinde ek girdi desteği sağlanacak. Bu destek bir kez dekar başına 50 lira olarak yapılacak.

2022 yılı sertifikalı tohum kullanım desteği, dekara arpa, buğday, çavdar, tritikale, yulaf ve çeltiğe 24 lira olarak belirlenirken, aspire 5 lira, nohut ve kanolaya (kolza) 20 lira, susama 4 lira, kuru fasulye, mercimek ve yoncaya ise  30 lira olarak ödenmesi kararlaştırıldı. Patatese 100 lira, fiğ, yem bezelyesi, korunga ve soyaya 22 lira olarak belirlenirken yer fıstığı ise 17 lira olarak belirlendi.

Tarımsal yayım ve danışmanlık desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından yetkilli olarak belirlenen kişiler tarafından yayım ve danışmanlık hizmeti yapanlara ve ziraat odası ile üretici örgütlerinde en fazla 5 tarım danışmanı olmak üzere, istihdam edilen her bir tarım danışmanı için 52 bin lira şeklinde belirlendi. Danışmanlık desteği iki eşit pay halinde verilecek. 2022 üretim yılı sertifikalı tohum desteği ödemeleri ise bütçe ölçülerinde yapılacak.

Diğer taraftan  Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli ile  Aydın’ın Efeler, Köşk, Sultanhisar ve Yenipazar, Karabük-Eskipazar, Kütahya-Domaniç ve Sivas- Hafik havzalarında yer alan ürünlerde güncellemeye gidildi. Bu güncellemeyle birlikte ayçiçeği konusunda desteklemeye gidildi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından  savaştaki ülkelerin ürettiği  ayçiçeği, hububat gibi ürünlerde  fiyat artışları ortaya çıktı.

Bununla birlikte tarımda bazı ürünlere de transit yasağı geldi. Ticaret Bakanlığı tarafından ürün yoksunluğunun ortaya çıkmaması için bazı önlemler alındı. Ticaret Bakanlığı Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından dağıtım birimlerine gönderilen yazıda, gönderilen “Listedeki ürünlerin antrepo rejimine tabi tutulmalarına müteakip, antrepolardan yurt dışına transit rejimi altında taşınmasına izin verilmemesinin” uygun bulunduğu belirtildi. Listede mercimek, nohut, kuru fasulye, buğday, arpa, çavdar, arpa kepeği , ayçiçeği tohumu, ayçiçeği yağı gibi ürünler bulunuyor.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp