TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Dünya 6 Mart 2022

Savaşta gece neler yaşandı… Savaş uçağına yeşil ışık

Rusya-Ukrayna savaşının 11. gecesinde neler yaşandı… Dakika dakika Rusya-Ukrayna savaşında yaşananlar…

Rusya-Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle sürerken şehirlerdeki bombalamar devam ediyor.

Kiev’in dışındaki Irpin kentinde insani koridora açılan ateş sonrasında saldırılar şiddetlendi. Aralarında Türk gazetecilerin de olduğu siviller bu saldırıdan zarar gördü.

Akşam saatlerinde ise Kiev semalarında yine bomba ve füze sesleri duyuldu. Başkentte sık sık sirenler çaldı. Sokaklar boştu. Rus ordusunun girmesine engel olmak için barikatlarda Ukraynalı askerler nöbet tuttu. Şehir içinde herhangi bir çatışma yaşanmazken Kharkov kenti yine bombalandı.

İşte Rusya Ukrayna savaşında gece yaşananlar:

Güncelleme 22.43

TikTok Rusya’daki kullanıcılarının yeni içerik eklemesini ve canlı yayın yapmasını durdurduğunu duyurdu.

Güncelleme 21.37

Rusya ile müzakerelerde Ukraynalı heyette yer alan müzakereci David Arahamiya, her iki tarafın diyalogdan ve müzakerecilerin birbirilerine kulak vermelerinden hoşnut olduğunu belirtti.

Güncelleme 20.55

Rus diplomatlar Birleşmiş Milletler Daimi Misyonu’nun bulunduğu New York’tan ayrılıyor.

Güncelleme 20.12

ABD, Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamayı tercih eden NATO ülkelerine “yeşil ışık” verdi.

Güncelleme 19.22

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Türkiye’ye gelen Ukraynalı sayısı 20 bini aştı. Başımızın üzerinde yerleri var.

Güncelleme 19.03

Donetsk Halk Milisi: Azov militanları Mariupol’dan çıkmaya çalışan sivilleri vurdu.

Güncelleme 18.42

Vinnitsa’daki hava üssü imha edildi.

Güncelleme 18.01

Rusya: Ukrayna’nın muharebe kabiliyetine sahip hava unsurlarının neredeyse tamamı imha edildi.

Güncelleme: 17:30

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Rusya’dan petrol ithalatını yasaklamak için Avrupa’da ortaklarımızla konuşuyoruz” dedi.

Güncelleme: 17:00 

Rus birlikleri Ukrayna’nın Vinnitsa kentindeki Gavrishovka Havaalanı’nı vurdu. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy “Havaalanımız tamamen yok edildi” dedi.

Güncelleme: 16:40 

Kiev’i Rus askerlerinden korumak için stratejik bir nokta olarak görülen Irpin kentinde tahliye operasyonu devam ediyor.

Güncelleme: 15:30 

Papa Francis, Vatikan’ın Ukrayna’da barış için elinden gelen her şeyi yapmaya istekli olduğunu söyledi.
Francis, insani yardım çabalarına yardımcı olmak için Ukrayna’ya iki kardinal gönderdiğini söyledi, “savaş deliliktir, lütfen durun, bu zulme bakın!'” ifadelerini kullandı.
Güncelleme: 14:00

Rusya Ukrayna arasındaki çatışmalar sürerken, yabancı bir gazeteci ise o anlara böyle tanıklık etti.

Güncelleme: 13:50

BM Mülteci Ajansı Komiseri Filippo Grandi yaptığı açıklamada, Ukrayna’dan 10 günde 1,5 milyondan fazla mültecinin komşu ülkelere geçtiğini söyledi.

Grandi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en hızlı büyüyen mülteci krizi” olarak nitelendirdi.

Güncelleme: 13:30

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın Odessa kentini bombardımana hazırlandığını söyledi. Zelenskiy televizyondan yayınlanan konuşmasında “Odessa’ya füze atmak mı? Bu savaş suçu olur” dedi. Zelenskiy “Bu askeri bir suç olur. Bu tarihi bir suç olur” diye konuştu.

Güncelleme: 12:28

Rus devlet haber ajansı TASS’a göre, Ukrayna’nın güneydoğusundaki Mariupol ve Volnovakha kentlerindeki insani yardım koridorları bugün yeniden açılacak.

Güncelleme: 11:26

Moldova Başbakanı Natalia Gavrilita, Ukrayna’dan ülkeye geçen sığınmacıların sayısının 120 bini bulması nedeniyle ABD’den daha çok insani yardım talep etti. Moldova’nın nüfusu ise 2.6 milyon.

Güncelleme: 11:15

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan yeni açıklamalar:

– Ukrayna’daki çatışma bir NATO çatışması değil, olmayacak da. Hiçbir NATO üyesi Ukrayna’ya asker yollamadı.
– NATO üyeleri, Rus halkına düşman değil.

Güncelleme: 11:10

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, “Bu sabah uzun menzilli, yüksek hassasiyetli bir silahla gerçekleştirilen saldırı neticesinde Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin Starokonstantinov’daki hava üssü kullanılamaz hale getirildi” dedi.

Güncelleme: 11:05

Güney Kore, Rusya’ya verdiği destek nedeniyle Belarus’a yaptırım uygulayacak. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan Pazar günü yapılan açıklamada, Güney Kore’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği destek nedeniyle Belarus’a karşı ihracat kontrolleri uygulayacağı bildirildi.

Güncelleme: 09:40

Kiev Bölgesi Valisi Oleksiy Kuleba, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov tarafından Ukrayna’ya gönderilen askerlerin, ülkenin Kiev bölgesinde yer alan Borodyanka kentindeki bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesini ele geçirerek, içerdeki akıl hastalarını ve hastane personellerini rehin aldığını duyurdu.

Güncelleme: 08:30

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, “Türkiye Montrö’yü uygun şekilde uygulayacaktır. Karar alma süreçlerinde Türkiye oldukça şeffaf davrandı. Hiç kimse Boğazlar’ın böylesi bir savaşın parçası haline geldiğini görmek istemez” dedi.

Güncelleme: 07:30

Wall Street Journal, Polonya’nın elindeki Sovyet döneminden kalma MiG-29 ve Su-25 jetlerinin Ukrayna’ya verilmesinin gündemde olduğunu yazdı.

Güncelleme: 07:02

ABD merkezli Visa ve Mastercard, Rusya’daki operasyonlarını durdurdu.

Güncelleme: 07:00

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, “Washington’da dile getirilen sloganlar giderek daha fazla sorumsuz, provokatif ve daha da önemlisi uluslararası güvenlik için oldukça riskli olmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme: 05:00

Reuters ajansının haberine göre üst düzey ABD’li yetkililer Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetiyle görüşmek için dün Venezüella’ya gitti. Ziyaretin amacı, Rusya’nın müttefiklerinden olan ve Donbass operasyonuna destek açıklayan Venezüella’nın tutumunda değişiklik olup olamayacağını görmek. Bu temas, diplomatik ilişkilerin kesilmesinden bu yana en üst düzey ziyaret olma özelliği taşıyor.

Güncelleme: 04:00

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, ABD’li iş adamı Elon Musk ile video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Zelenski, “Elon Musk ile görüştüm. Sözleriyle ve eylemleriyle desteklediği için teşekkür ederim. Kozmik projeler ve kendisinin savaştan sonra Ukrayna ziyareti ihtimali ile ilgili konuştuk” ifadelerini kullandı.

Güncelleme: 00:55

İspanyol EFE haber ajansı, Rusya’daki gazetecilik faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

EFE haber ajansının açıklamasında, “Moskova’da kalıcı bir ofis açtığımız 1970 senesinden beri ilk defa kendimizi, Rusya’nın başkentindeki gazeteci personelimizin çalışmalarını askıya almak zorunda bırakılmış hissediyoruz” denildi.

Güncelleme: 00:49

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba ile görüştü. Çavuşoğlu, Kuleba’nın ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Güncelleme: 00:45

Ukrayna müzakere heyeti temsilcilerinden David Arakhamia, Facebook’tan yaptığı paylaşımda, Rusya ve Ukrayna’nın çatışmaların sona erdirilmesi için başlattıkları müzakerelerde üçüncü turun 7 Mart Pazartesi günü gerçekleşeceğini açıkladı.

Aynı zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin partisinin mecliste grup lideri olan Arakhamia, “Üçüncü tur müzakereler Pazartesi günü gerçekleşecek” dedi. Arakhamia, müzakerelere dair başka ayrıntı vermedi.

Güncelleme: 00:40

Yetkililer, bu hafta Birleşmiş Milletler’deki görevlerinden ABD tarafından “ulusal güvenlik endişeleri” nedeniyle azledilen Rus diplomatları ülkelerine geri götürmek için Cumartesi günü Washington’a bir Rus uçağının gittiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise, Rossiya Özel Uçuş Filosu’ndan bir uçağın diplomatları Rusya’ya götürmek için St. Petersburg’dan Washington’a uçtuğunu söyledi.

Zaharova Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu uçak, ABD yönetiminin istenmeyen kişi ilan ettiği Rus diplomatları evlerine geri getirecek” dedi.

Güncelleme: 00:18

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’yla barış görüşmelerine katılan müzakerecinin öldüğünü doğruladı.

Güncelleme: 00:10

Uluslararası Para Fonu (IMF) Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın 1,4 milyar dolarlık acil finansman talebini gelecek hafta onaylanmak üzere yönetim kurulunda gündeme gelmesinin beklendiğini duyurdu.

Güncelleme: 00:08

Putin, Bakanlar Kurulu’ndan iki gün içinde Rusya’ya, Rus tüzel kişiliklerine ve bireylere karşı “dostça olmayan eylemler” gerçekleştiren ülkelerin listesini hazırlanmasını istedi. Putin’in kararnamesine göre, Rus şirketleri bu devletlerden alacaklılara borçlarını döviz cinsinden değil, ruble olarak ödeyebilecek.

Güncelleme: 00:04

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile görüşmesinin ardından, Polonya sınırına kaçan Ukraynalıların bulunduğu sınırı ziyaret etti. Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı açıklamada, “Polonya halkı özgürlüğü savunmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor. Polonya bu krize yanıt olarak hayati faaliyetler gerçekleştiriyor” dedi.

Blinken ayrıca Beyaz Saray’ın, Ukrayna’dan kaçanlara ve onları kabul eden ülkelere destek sağlamak için 2,75 milyar dolar bütçe ayırmaya hazırlandığını söyledi.

Güncelleme: 00:02

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Ankara’da Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile görüştü. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Önal ve Sherman’ın ikili ilişkiler, Ukrayna ve bölgesel meseleleri ele aldığı kaydedildi.

Güncelleme: 00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’in eşi Olena Zelenskiy’e video mesaj göndererek uluslararası topluma dayanışma ve barış çağrısında bulundu.

Emine Erdoğan, Ukrayna’ya yönelik saldırılardan dolayı büyük bir üzüntü içinde olduğunu belirterek, “Türkiye olarak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’nın güzel insanları, Türk halkının dualarındadır. Allah’tan, en kısa zamanda barış ortamına kavuşmanızı ve tek bir canın dahi incinmemesini niyaz ediyoruz. Yıllardır dünyanın birçok yerinde devam eden savaş ve çatışmaları durdurmak gayreti içindeyken, şimdi Ukrayna’nın aynı deneyimden geçiyor olması, söndürmek istediğimiz ateşi daha da alevlendirdi” ifadelerini kaydetti.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp