TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİNAna Sayfa Dünya 13 Mart 2022

Rusya bunu ilk kez yaptı… NATO detayı

Rusya, Ukrayna’nın Polonya sınırındaki Lviv bölgesinde bulunan Yavoriv askeri eğitim sahasına füze saldırısı gerçekleştirdi. Üssü NATO’nun da eğitim ve talim amacıyla kullandığı belirtildi. Üssün Ukrayna’ya gönderilen silahların dağıtıldığı noktalardan biri olduğu da öne sürüldü.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 18. gününe girildi. Rusya’nın Donbass operasyonun ardından başlayan savaşta önemli bir gelişme yaşandı. Rusya bu sabah saatlerinde Ukrayna’nın Polonya sınırındaki Lviv idari bölgesinde bulunan bir askeri üssü vurdu. Bu, Rusya’nın bugüne dek Ukrayna’nın en batısında düzenlediği saldırı oldu.

Lviv bölge yönetiminden yapılan açıklamada, Pazar sabahı erken saatlerde Lviv bölgesindeki Yavoriv askeri eğitim sahasına düzenlenen füze saldırılarında dokuz kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

57 kişinin yaralandığı belirtilen açıklamada, “Yangın söndürme ve enkaz kaldırma çalışmaları şu anda devam ediyor” denildi. Yabancı eğitmenlerin de yaralılar arasında olduğu öne sürüldü.

POLONYA’DAN DUYULDU

Alman haber ajansı DPA, sınıra çok yakın konumdaki patlamaların Polonya’dan duyulduğunu bildirdi. Lviv oblastının askeri yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, saldırıda Uluslararası Barış Gücü ve Güvenlik Merkezi hedef alındı. Askeri yetkililer sabah saatlerinde üsse sekiz füze fırlatıldığını söylerken, Lviv valiliğinin sonradan yaptığı açıklamada Rusya’nın 30 füze attığı savunuldu.

BAKANDAN AÇIKLAMA

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ise hedef alınan üste yabancı eğitmenlerin bulunduğunu açıkladı. Reznikov, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yabancı eğitmenlerin o sırada üste olup olmadığının bilinmediğini ve hayatını kaybedenlerle ilgili ayrıntıları netleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Reznikov’un, “Bu, AB-NATO sınırında barış ve güvenliğe karşı yeni bir terör saldırısı. Şimdi harekete geçilmeli” diyerek yeniden uçuşa yasak bölge çağrısı yaptı.

NATO DA KULLANIYOR

Rusya’nın hedef aldığı üssün, Ukrayna’ya Batı ülkelerinden gönderilen silahların ülkenin diğer yerlerine dağıtıldığı noktalardan biri olabileceği düşünülüyor. Lviv kent merkezine 60 kilometre, Ukrayna-Polonya sınırına da 10 kilometre mesafede bulunan Yavoriv kentindeki üs, 390 kilometrekarelik bir alana yayılıyor.

Üs, Ukrayna ordusu ve NATO’daki ortakları tarafından eğitim ve talim amacıyla, özellikle de NATO’nun üye olmayan devletlerle işbirliğini derinleştirme amaçlı ‘Barış için Ortaklık’ programı kapsamında kullanılıyordu. Şubat başında üste çekilen fotoğraflarda, ABD’li askeri eğitmenlerin üssü ziyaret ettiği görülmüştü.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp