Ana Sayfa Dünya 10 Nisan 2022

Pakistan ayakta… Halk sokağa döküldü

Imran Khan’ı destekleyen halk meydanlara çıktı. Gece saatlerinde sokakları dolduran yüz binlerce kişi miting düzenledi…

Pakistan Başbakanı Imran Khan, mecliste yapılan güven oylaması sonucu görevinden alındı. Khan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada hükümetini devirmek için kurulan komplonun arkasında ABD’nin olduğunu iddia etmişti.

Imran Khan’ı destekleyen halk meydanlara çıktı. Gece saatlerinde sokakları dolduran yüz binlerce kişi miting düzenledi.

Bu görüntüleri paylaşan Imran Khan, “Tarihimizde hiç bu kadar kendiliğinden ve bu kadar çok sayıda, sahtekarlar tarafından yönetilen ithal hükümeti reddeden böyle kalabalıklar olmamıştı” ifadelerini paylaştı.

NE OLMUŞTU

Pakistan’ın Ulusal Meclis’inde Başbakan Imran Khan ve hükümeti için güven oylaması yapıldı. Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Asad Qaiser ve Meclis Başkan Yardımcısı Qasim Suri, güven oylaması öncesinde görevlerinden istifa etti.

Meclis oturumu, Meclis Başkanı Asad Qasier’in görevinden istifa etmesinin ardından, Meclis Üyesi Ayaz Sadık tarafından yönetildi. Ayaz Sadık oylama sürecinin ardından yaptığı açıklamada, “342 üyeli mecliste 174 üye hayır oy kullandı. Dolayısıyla Pakistan Başbakanı Imran Khan ve hükümeti güven oylamasını kaybetti” dedi.

Pakistan Ulusal Meclis’inin 2018 yılında göreve gelen Başbakan Khan’ın görevden alınmasının ardından yeni bir başbakan ataması gerektiği ve meclis tarafından atanan kişinin Ekim 2023 tarihine kadar iktidarda kalacağı belirtildi.

GÖREVDEN ALINAN İLK BAŞBAKAN OLDU

İmran Khan, Pakistan’da güvensizlik oylamasıyla görevinden alınan ilk Başbakan oldu.

Pakistan’da hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Başbakan Imran Khan güven oylaması öncesi ulusa seslenmişti.

Khan konuşmasında, hükümetini devirmek için bir yabancı komplonun “kanıtını” gösterdiği iddia edilen “tehdit notu”ndan bahsetmişti.

Khan konuşması sırasında dil sürçmesiyle komplonun arkasındaki ülke olarak “Amerika Birleşik Devletleri” adını vermiş, ancak hızla konuşmasına devam ederek, “yabancı bir ülkenin” Pakistan ulusuna karşı bir “tehdit notu” gönderdiğini belirtmişti.

Kaynak: OdaTV

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Takip Et Twitter
WhatsApp