Ana Sayfa Dünya, Güncel 30 Haziran 2022

Hicran Hüseynova: “Bu anlaşmanın imzalanması yanlış, asılsız, çarpık bilgi ve haberlerin yayılmasını önleyecektir…”

Azerbaycan Milletvekili: “Uluslararası Bilgi Güvenliğinin Sağlanmasında İşbirliği Anlaşması”nın imzalanması, her şeyden önce Azerbaycan-Rusya işbirliğinin yeni bir stratejik vektörü olarak kabul edilebilir”

“Bildiğiniz gibi, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ilk olarak Bakü ziyareti sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi”. Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili, Meclis Aile, Kadın ve Çocuklar Komisyonu Başkanı, Profesör Hicran Hüseynova söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, kabulde Cumhurbaşkanı, Rusya-Azerbaycan ikili ilişkileri, çatışma sonrası durum, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme süreci hakkında açıklamalarda bulundu ve Azerbaycan’ın amacının bölgede uzun vadeli barışı tesis etmek olduğunun altını çizdi:

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı, barış anlaşması üzerinde çalışmaya başlama teklifimizin Ermenistan tarafından cevapsız kaldığını ancak yine de bu teklifin olumlu kabul edileceğini umduğumuzu yineledi. Rusya Başbakan Yardımcılarının başkanlığındaki üçlü çalışma grubunun yoğunlaştırılmasının doğru olduğu belirterek, genel olarak Azerbaycan tarafının, Kasım 2020 Deklarasyonu kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeli olduklarını söyledi. Bu yüzden kısa bir sürede iletişimin açılması, Azerbaycan vatandaşlarının Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne engelsiz gidiş gelişinin sağlanması bağlamında pratik adımların atılmasını umduğunu ifad etti.

Aslında bu, Ermeni tarafının yasal bir yükümlülüğüdür. Ne yazık ki, İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana bir buçuk yıldan fazla bir süre geçti, ancak Bildirge’nin bu paragrafı henüz uygulanmadı. Azerbaycan tarafının sunduğu konsept çerçevesinde, durumu bir bütün olarak normalleştirmek için birçok pratik adım atmak gerekiyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Ceyhun Bayramov ile Bakan Sergey Lavrov’un baş başa görüşmesi iki taraftan heyetlerin katılımıyla devam etti. Görüşmede, bölgedeki mevcut durum, üçlü açıklamaların uygulanması, ilişkilerin normalleştirilmesi ve barışın sağlanmasına yönelik adımlar, sınır belirleme komisyonlarının faaliyetleri, tüm iletişimlerin açılması, gelecekteki bir barış anlaşmasının imzalanması ele alındı. Görüşmenin sonunda Dışişleri Bakanları, “Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında uluslararası bilgi güvenliğinin sağlanmasında işbirliğine ilişkin Anlaşma”yı imzaladılar. ”

Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Uluslararası Bilgi Güvenliğinin Sağlanmasında İşbirliği Anlaşması”nın imzalanması, her şeyden önce Azerbaycan-Rusya işbirliğinin yeni bir stratejik vektörü olarak kabul edilebilir. Şu aşamada bilgi güvenliğinin herhangi bir devletin ulusal güvenliğinin en önemli unsuru olduğu unutulmamalıdır.

Uluslararası bilgi güvenliğinin sağlanmasına ilişkin anlaşma, bilgi güvenliğine yönelik başlıca tehditleri içermektedir. Bildiğiniz gibi çeşitli zamanlarda Azerbaycan’ın güvenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar veren haber ve bilgiler çıkıyor. Özellikle provokatif bilgiler Ermeni intikamcı güçlerini daha da “teşvik etmektedir”.

Dolayısıyla bu anlaşmanın imzalanması yanlış, asılsız, çarpık bilgi ve haberlerin yayılmasını önleyecektir. Bu tehditlerin kesin tespiti ve ilgili Azerbaycan-Rus anlaşmasına yansıması, onları ortadan kaldırmak için etkin yolların uygulanmasına yol açacaktır. Örneğin, tarafların koordineli faaliyetleri yoluyla devletlerin egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeye yönelik eylemlerin bastırılması genellikle bilgi güvenliğinin en önemli yönüdür. Öte yandan, önemli bilgi altyapısı tesislerine yönelik siber saldırıların önlenmesi oldukça etkili bir bilgi güvenliği önlemidir.

Genel olarak Azerbaycan ile Rusya arasında “Uluslararası Bilgi Güvenliğinde İşbirliği Anlaşması”nın imzalanması, doğrudan barış ve güvenliğe hizmet eden stratejik alanlarda etkin güvenlik önlemlerinin alınması, her iki taraf için de önemli olan bir işbirliği sistemi sağlamaktadır”.

Ülker Fermankızı

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp