Ana Sayfa Dünya 31 Mart 2022

Bu yıl bitiyor!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün 2022’de Covid-19’un küresel acil durumunu sonlandırmaya yönelik bugün yayımladığı planının detaylarını paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün 2022’de Covid-19’un küresel acil durumunu sonlandırmaya yönelik bugün yayımladığı planının detaylarını paylaştı.

Ghebreyesus, “2022’de Covid-19 Küresel Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı”nın dünya için uygulanılabilir olduğunu vurguladı. “Bu COVID-19 için 3’üncü stratejik planımız ve artık bu sonuncusu olmalı” diyen Dr. Tedros Ghebreyesus, bu yıl pandeminin izleyebileceği üç farklı senaryo ihtimalini anlattı.

DSÖ’ye göre en olası senaryoda, virüs gelişmeye devam ediyor, ancak aşılama ve enfeksiyon nedeniyle bağışıklık arttıkça zaman içinde neden olduğu hastalığın ciddiyeti azalıyor.

Dr. Tedros “Bağışıklık azaldıkça vakalarda ve ölümlerde periyodik ani artışlar meydana gelebilir ve bu durum savunmasız nüfuslar için periyodik hatırlatma dozları gerektirebilir. En iyi senaryoda ise, daha az şiddetli varyantların ortaya çıktığını görebiliriz ve hatırlatma dozları veya yeni aşı formülasyonları gerekli olmayacaktır” diye açıkladı.

DSÖ Genel Direktörü ancak, en kötü senaryoda, er ya da geç daha öldürücü ve yüksek oranda bulaşıcı bir varyant ortaya çıkabilir ve bu yeni tehdid karşısında önceki aşılama veya enfeksiyon ile virüse karşı sağlanmış korunma durumu hızla azalabilir diye uyardı.

Dr. Tedros böyle bir durumda mevcut aşıların değiştirilmesi ve öncelikle ağır hastalıktan en çok etkilenebilecek kırılgan gruplara ulaştırılması gerekeceğini sözlerine ekledi.

Covid-19 ile mücadele araçlarının iyi bir şekilde kullanılarak salgının kontrol altına rahatlıkla alınabileceğinin altını çizen Ghebreyesus, “Aşı ve tedaviye adil ulaşımı sağlayarak çok sayıda hayat kurtarabiliriz.” ifadesini kullandı.

AFRİKA NÜFUSUNUN YÜZDE 83’Ü HENÜZ AŞILANMADI
Ghebreyesus, bu kapsamda 2022’nin ortasına doğru her ülkenin nüfusunun yüzde 70’ini aşılaması hedefinin kritik önem taşıdığını hatırlatarak “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler çoğunlukla bu hedefi tuttururken başta Afrika ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülke bu hedefin gerisinde kalmıştır. Afrika nüfusunun yüzde 83’üne henüz tek bir doz aşı bile yapılmamıştır. Bu benim için kabul edilemez bir durum.” açıklamasında bulundu.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |