Ana Sayfa Yazarlar 8.11.2021 445 Görüntüleme
İşitme kaybının nedenleri nelerdir?

İşitme kaybının nedenleri nelerdir?

İşitme kaybının çok çeşitli nedenleri olabilir. Bazıları çevremizdeki dünyadan gelir: Gürültülü makineler, yüksek sesli müzik, tabanca ve patlama sesleri, motosiklet ve uçakların sesleri. Bazıları da içimizden gelebilir; bunlar örneğin ilaçların yan etkileri veya kulak iltihaplanmaları nedeniyle oluşan işitme kayıplarını içerir. Ama işitme kaybının en yaygın nedeni, doğal yaşlanma sürecidir.

Birçok kişi, bazı sesleri işitebilme yetisinin 50 yaş civarında azalmaya başladığını fark eder. Çünkü, iç kulağınızda salyangoz şeklinde bir boşluk olan kokleadaki saç hücreleri bu yaş civarında yıpranma belirtileri göstermeye başlar.
Ama işitme kaybının diğer nedenleri insanları çok daha erken yaşlarda etkileyebilir.
Bazen bir kulak iltihabı ya da başka bir tıbbi rahatsızlık işitme kaybına yol açabilir. Havai fişek veya silah sesi gibi gürültülü seslerden kemoterapi veya ilaçların yan etkilerine varıncaya kadar, çevresel faktörler de işitme duyusunu etkileyebilir.

Yine de, işitme kaybının en önemli nedeni yaştır. Kulağınızın içindeki koklea, sesleri beyninizin işleyebilmesi için elektrik sinyallerine dönüştüren 15.000 küçük tüy hücresi içerir. Beynin doğal yaşlanma süreciyle de birleştiğinde, bu küçük tüy hücrelerinin fonksiyonundaki azalma, işitme kaybının en sık görülen nedenlerinden biridir.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp