Ana Sayfa Yazarlar 5.11.2021 357 Görüntüleme
İşitme kaybının belirtileri Nelerdir?

İşitme kaybının belirtileri Nelerdir?

İşitme kaybı ani bir şekilde; ör. güçlü bir patlamaya maruz kaldıktan sonra, bazı ilaç türlerinin yan etkileri nedeniyle veya yaralanma sonucu meydana gelebilir. Ama çoğu zaman yavaş başlangıçlıdır.
İşitme kaybının en yaygın belirtilerinden biri, kadın sesleri gibi ince sesleri ya da konuşmalarda F, H, S ve T harfleri gibi tiz sesleri duyamamaktır. Sifon veya hasta gibi sözcükler bir anda zorlukla işitilir hale gelir.

Doğanın sesleri de kaybolmuş gibi gelebilir. Artık kuş cıvıltılarını veya çatıya vuran yağmur damlalarının sesini duyamıyorsanız, bu da işitme kaybının işaretlerinden biri olabilir.

İşitme kaybı ilişkilerinizi etkileyebilir

İşitme kaybının belirtileri, iş arkadaşlarınız ve yakınlarınız tarafından yanlış anlaşılabilir. Söylediklerine hemen yanıt vermediğinizde, dikkatinizi vermediğinizi veya onların görüşleriyle ilgilenmediğinizi düşünebilirler.

İşitme kaybınız varsa sosyal etkinlikler eskisi kadar keyif vermeyecektir. Arka planda çok gürültü varsa ne söylendiğini anlamak zor olabilir. Herkesin bir anda kahkahaya boğulmasını izlemek ve neyin bu kadar komik olduğunu anlayamamak moralinizi bozabilir.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp