Ana Sayfa Yazarlar 14.10.2021 455 Görüntüleme
Covid-19 İşitmenize Engel Değil

Covid-19 İşitmenize Engel Değil

KALİTELİ VE NET BİR İŞİTME İLE HER ŞEY ÇOK DAHA KOLAY

Pandemi ve pandeminin beraberinde getirdiği kısıtlamalar, maske, sosyal mesafe gibi etmenler hayatımızı büyük ölçüde değiştirdi. 7’den 70’e her yaştaki işitme cihazı kullanıcılarımız pandemiden etkilendi. Ancak bu durumu lehimize çevirmek bizim elimizde.

-Ev, iş yerleri gibi birçok ortamlarda bilgisayar, televizyon telefon ekranlarına maruz kaldık. Bununla beraber çok fazla gürültü ve seslerin karışmaması adına kulaklıklar takıldı.

-Çevrimiçi konferanslar, videolar, iş toplantıları internet platformunda yapıldı. Günlük rutin haline gelen bu aktiviteler başta kulaklarımızı ve gözlerimizi büyük ölçüde etkiledi.
Pandemi döneminde günlük rutin haline gelen diğer kriterler arasında maske kullanımı ve sosyal mesafe bulunmakta. Bu iki unsur işitme kaybı olan kişiler için konuşulanları anlamayı daha da zor halde getirdi.

Maske, dudak okumayı engellediği için, sağlıklı bir iletişim kurmanın yolunun işitme kaybını telafi etmekten geçtiğini çok daha iyi anladığımız bu dönemde, işitme cihazının şekli, modeli bile günlük hayattaki konforumuzu etkileyebiliyor.

Kulak içi ya da kanal içi işitme cihazı modelleri, kulak arkasında değil, kulağın iç kısmında kullanıldığı için maskenin takılmasında herhangi bir engel yaratmıyor. Bu, aynı zamanda gözlük kullananlar için de sevindirici bir haber çünkü kulak arkasına takılan işitme cihazı, kulağınızın arkasında “kalabalık” yaratmamış oluyor.

Böyle bir işitme cihazı temininin ilk aşaması, hastanede ya da Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı bir işitme cihazı satış ve uygulama merkezinde işitme testi yaptırmaktır. İşitme kaybına uygun işitme cihazı modeli, işitme uzmanı tarafından belirlenir ve cihaz kişiye göre programlanır. İşitme cihazının sonraki aylarda belirli aralıklara yeniden ayarlanması gerekir. Pandemi döneminde bunun için işitme merkezlerine gitmeye gerek kalmadan yapılan “Uzaktan Ayar” en yeni model işitme cihazlarında mümkün olabiliyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması olduğundan bahsetmiştik. Peki, ileri yaştaki işitme cihazı kullanıcılarımızın işitme cihazı ayarlarını nasıl yaptıracak? İşte bu noktada devreye biz giriyoruz. Artık, “Uzaktan Ayar” ile her şey çok daha kolay. Cep telefonunuza uygulamayı indirin, uzmanınızla görüntülü konuşun ve ayarlarınızı uzman eşliğinde yaptırın. Böylece evden çıkmadan evinizin konforunda ayar hizmetinin tadını çıkartın.

Bizden bir ipucu: Kulak sağlığınızı ve kişisel bakımınızı nasıl önemsiyorsanız, işitme cihazınızın da bakımını aksatmamalısınız. İşitme cihazlarınızı her gün mutlaka kurutma makinasına koymanızı öneririz. Ayrıca işitme cihazlarınızı kuru bir bez veya fırça ile temizleyebilirsiniz.
Kulak sağlığı ve işitme cihazı ile ilgili talep artışının pandemi ile bir süre daha devam edeceğini düşünüyor ve işitme cihazı kullanımının öncü konulardan biri olacağını düşünüyoruz.

Odyolog / Emel Çetin

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Odyolog


Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp