Ana Sayfa Teknoloji 2 Eylül 2021

Akıncı TİHA’nın sırrı… HEX detayı

Bayraktar AKINCI TİHA’nın 6 Aralık 2019’daki ilk uçuşundan önce, uçuş kontrol bilgisayarının içindeki gömülü yazılıma Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel bir mesajı eklendi. Mesajın aynı zamanda bilgisayar dili ile hex koduna çevrilmiş hali de gömülü yazılımın içinde yer alıyor.

Baykar Savunma Teknoloji Lideri, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar Sosyal medya hesabından “Akıncı’nın sırrı” notuyla bir video paylaştı. Bayraktar, Erdoğan’ın mesajının bilgisayar dili ile hex koduna çevrilmiş halinin Akıncı’nın yazılımın içinde yer aldığını belirti. Erdoğan’ın yazılıma eklenen mesajı şöyle:

“İstiklalimiz ve istikbalimiz için hep daha ileriye… Türkiye, devlet tecrübesi 2 bin 200 yılı aşan bir ülkedir. Bu vasfımızı, her dönemde en güçlü, en ileri, en etkili siyasi, askeri, ekonomik, toplumsal altyapıyı kurmuş olmamıza borçluyuz.

Devlet yönetimindeki görevlerimiz boyunca, ülkemizi bu tarihi mirasına layık seviyeye getirmenin mücadelesini verdik. İnancımızı ve neslimizi korumanın yolunun, bağımsızlığımıza ve geleceğimize sahip çıkmaktan geçtiğini hiç unutmadık. Maziden atiye kurduğumuz köprü ile Türkiye’yi her alanda dünyanın en ileri ülkeleri arasına yükseltmeye ahdettik.

Bilhassa savunma sanayimizi kendi kendimize yeterli hale getirmek için çok çalıştık. Karada, denizde, havada ve inşallah uzayda, dostlarına güven, düşmanlarına korku veren bir Türkiye hedefine odaklandık. Elde ettiğimiz başarıyla, Türk Milletinin yüksek teknolojiye dayalı sistemleri üretme ve kullanma yeteneğini tüm dünyaya gösterdik.

BAYRAKTAR serisi silahlı/silahsız insansız hava araçları, işte bu gayretin en başarılı eserlerinden biridir. Gençlerimizin, demokrasiden ekonomiye ve özellikle de teknolojiye kadar her alanda kurduğumuz güçlü altyapı üzerinde 2053 ve 2071 vizyonlarını hayata geçireceklerine yürekten inanıyorum. “İstiklalimiz ve istikbalimiz için hep daha ileriye” diyerek, AKINCI TİHA projesi ile bir üst aşamaya geçen bu çalışmada emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.”

Free Cheat
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp