Ana Sayfa Siyaset 20 Ağustos 2021

Koruma Skandalı, İşte Belgesi

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun koruma talebinin 3 kez İstanbul Valiliği tarafından reddedildiği ortaya çıktı. Kavuncu’nun avukatı koruma kararıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu işaret etti. CHP’li Antmen de Soylu’ya “Neymiş bu “gizlilik” Süleyman Soylu? Anlat da öğrenelim” diye sordu.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra KavuncuHalk TV‘de katıldığı programın ardından kimliği belirsiz bir kişinin yumrukla saldırısına uğradı.

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan Kavuncu’nun avukatı Alper Akdoğan, koruma kararı kaldırıldıktan sonra 3 defa farklı tarihlerde İstanbul Valiliği’ne koruma için başvurduklarını belirtti.

3 KEZ KORUMA REDDİ…

Akdoğan koruma skandalı yaşandığını kaydederek Odatv’ye şunları anlattı:

 “İstanbul Valiliği’ne, Buğra Kavuncu’nun hedef gösterildiğini ve tehdit edildiğini belirterek koruma talebi için son başvuruyu Haziran 2021’de yaptık. Bu başvuru da gerekçe gösterilmeden reddedildi. Biz de bu kararın iptali için Bölge İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtık.”

Odatv’nin yayınladığı o belge

Odatv Kavuncu’nun koruma talebine 18 Mayıs 2021 tarihinde verilen ret kararına ulaştı. İstanbul Valiliği’nin koruma tedbirini “uygun” bulmayarak reddettiği kararda şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Buğra Kavuncu Koruma Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine göre koruma ile ilgili durumunuz 12 Nisan 2021 tarihinde toplanan İl Koruma Komisyonu’nda değerlendirilerek karara bağlanmıştır. Toplantıda hakkınızda ‘talebin uygun görülmediğine” şeklinde karar verilmiştir.” 

GÖZLER İÇİŞLERİ’NE DÖNDÜ

Akdoğan, geçtiğimiz aylarda Habertürk yayınına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararını ben kaldırdım” açıklamasını vurguladı. Akdoğan “Günün sonunda son karar merci İçişleri Bakanlığı’dır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kaftancıoğlu ilgili kararı kendisinin verdiğini ifade etmişti. Bu kararda da son sözü onun söyledi ortaya çıkmış oluyor.” diye konuştu.

SOYLU’YU İŞARET ETTİ

Öte yandan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de koruma kararının kaldırılması ile ilgili verdikleri soru önergesini hatırlattı. Antmen “2019’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun korumalarının neden kaldırıldığını sorduğumda yanıt olarak “Konunun gizliliği” demişti. Neymiş bu “gizlilik” Süleyman Soylu? Anlat da öğrenelim!” diye sordu.

Bu iddialara Bakan Soylu’nun ne yanıt vereceği merak konusu…

Free Cheat
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp