Ana Sayfa Sağlık 4 Ağustos 2021

Avuç avuç içirilen korona ilaçlarıyla ilgili şok edecek gerçek

Koronavirüs hem Türkiye’yi hem de Dünyayı kasıp kavururken tedavilerde kullanılan ilaçlar üzerindeki tartışmalar da bitmiyor…

Koronavirüs hem Türkiye’yi hem de Dünyayı kasıp kavururken tedavilerde kullanılan ilaçlar üzerindeki tartışmalar da bitmiyor.

Özellikle Türkiye’de koronavirüse yakalananlara, filyasyon ekipleri tarafından kapıya getirilen “Favipiravir” etken maddeli ilacına yönelik yüksek kullanım sayısı nedeniyle tepkiler var.

Koronavirüse yakalananlardan ilacı, ilk gün 8 saat arayla 8’er tane olmak üzere toplamda 16 adet içmeleri isteniyor.

Fakat Türk bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre söz konusu ilacın koronavirüs tedavisinde herhangi bir faydasının olmadığı belirlendi.

Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi (KUISCID) Direktörü Prof. Dr. Önder Ergönül liderliğinde Batu Özlüşen, Şima Kozan, Rüştü Emre Akcan, Mekselina Kalender, Doğukan Yaprak, İbrahim Batuhan Peltek, Şiran Keske, Mehmet Gönen gibi bilim insanları tarafından yapılan araştırma, Alman hakemli bilim dergisi Springer’de de yayınlanarak dünya kamuoyuna aktarıldı.

Meta Analiz şeklinde yapılan araştırma sonucunda, orta ve şiddetli COVID-19 hastalarında Favipiravir tedavisi ile bakım standardı arasında ölüm oranı ve mekanik ventilasyon gereksinimi açısından anlamlı bir fark olmadığı anlaşıldı.

Sonuç olarak Favipiravir ölümü ve mekanik ventilasyon kullanımını azaltmıyor. Araştırma kapsamında ise toplam 2702 çalışma belirlendi ve 1636 hasta ile 12 klinik çalışma analiz edildi.

O makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

ODATV, MEHMET ÖZ İLİŞKİSİNİ YAZMIŞTI

Öte yandan Odatv, koronavirüslü hastalara içirilen “Favipiravir” etken maddeli ilacı üreten firmayla Mehmet Öz’ün ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında ilişkiyi daha önce yazmıştı.

Çünkü bu ilaç Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üniversitesi Medipol ile Atabay Kimya tarafından ortaklaşa üretiliyor.

Favipiraviri üreten Bülent Atabay, Mehmet Öz’ün amcası olarak çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Atabay Kimya da bu akrabalık ilişkisinin doğru olduğunu belirterek yaptığı açıklamada, “Mehmet Öz ile akrabalık ilişkisi olduğu doğrudur; fakat Mehmet Öz’ün firmamızla ve firma faaliyetlerimizle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır” ifadelerini kullanıyor.

Sonuç olarak vatandaşa avuç avuç içirilen Favipiravir denilen bir ilacın üstünde ilaç tekeli bir firma, Sağlık Bakanı ve ABD’li Öz’ün buluşması şüphe uyandırıyor.

Üstüne üstlük buraya kadar yazdığımız isimler önceki yıllarda bir araya gelmiş. Fotoğraflarını da Atabay firmasının sosyal medya hesabından paylaşılmıştı.

Mert Taşçılar /Oda Tv

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp