Ana Sayfa Güncel 28 Eylül 2021

Makam aracı çılgınlığı o kurumda da ortaya çıktı

Rapora göre kurumun kanunlar çerçevesinde en fazla 25 olması gereken makam aracı sayısı 39 çıktı. Üstelik bu araçların 19’unun da binek birinin de cip olduğu açıklandı…

Sayıştay’ın 2020 denetimlerine dair bugün açıkladığı raporlarında usulsüz ya da gereksiz yere kamu kurumları tarafından yapılan harcamalar görenlerin ağzını açık bıraktı.

Kamuoyunda sürekli tartışılan makam araçları bu kez kendisini Milli Saraylar İdaresi Başkanlığında gösterdi.

Rapora göre kurumun kanunlar çerçevesinde en fazla 25 olması gereken makam aracı sayısı 39 çıktı. Üstelik bu araçların 19’unun da binek birinin de cip olduğu açıklandı.

Dahası bu rakamlara başkanlık makamının makam aracı ya da araçları dahil edilmedi.

Raporda konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Merkez teşkilatında fiilen çalışan her statüdeki toplam personel sayısı (akademik personel, hakim ve savcılar dahil) 1000’e kadar olanlarda en fazla (15), 2500’e kadar olanlarda en fazla (25), 2500’den daha fazla olanlarda ise en fazla (40) adet olacaktır.

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı genel bütçeye tâbi olan bir kurumdur. Genel bütçe kapsamında olan bir kurumun Taşıt Kanunu ve Tasarruf Genelgelerine uygun işlem yapması gerekmektedir.

Anılan mevzuat hükümlerine göre genel bütçeye tâbi bir idare olarak kurulan Başkanlıkta bulunan her türlü binek ve station-wagon türü taşıtların sayısı 25’i geçemeyecektir. Yapılan incelemede her statüdeki toplam personel sayısı 1340 olan Başkanlıkta, 703 sayılı KHK ve 6253 sayılı TBMM İdari Teşkilat Kanunu ile devredilen taşıtlarla beraber 19’u binek, 1’i cip olmak üzere 39 taşıt bulunduğu anlaşılmıştır.”

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp