Ana Sayfa Güncel 10 Kasım 2021

İstanbul’da büyük dönüşüm kararı

İBB Meclisi’nin kasım ayı oturumlarının ikinci birleşimi, Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı…

stanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde alınan kararla, yapılan plan değişiklikleri nedeniyle yapılaşma alanları azaldığı için yıkılıp yeniden yapılamayan depreme dayanaksız binaların önündeki engel kaldırıldı. Kararla, 38 ilçedeki riskli yapıların dönüşümü kolaylaştı. Kadıköy ilçesiyle ilgili teknik çalışmanın ise sürdüğü belirtildi.

İBB Meclisi’nin kasım ayı oturumlarının ikinci birleşimi, Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı.

İSTANBUL İÇİN ÖNEMLİ DÜZENLEME

İstanbul’da kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yıkılıp yeniden yapılması önceki oturumlarda kabul edilmeye başlanan, “riskli plan notu ilavesi” düzenlemesi 38 ilçede tamamlandı.

Alınan kararlar ile yapılan plan değişiklikleri nedeniyle yapılaşma alanları azaldığı için yıkılıp yeniden yapılamayan depreme dayanaksız binaların önündeki engel kaldırılmış oldu.

İBB Meclisi CHP Grup Sekreteri Mesut Kösedağı, şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul’un depreme karşı dönüşmesi için çok güzel kararlar aldık. Neredeyse 38 ilçenin depreme karşı dönüşüm sürecini başlattık. Bu ne demek oluyor? Mesela 5 katlı bir eviniz var. Ama resmi imar raporlarında 3 katlı görünüyor. Siz onu yıkıp yaptığınızda 3 katlı yapabiliyorsunuz. Bu sorun çözüldü. Bugün İstanbul’un neredeyse bütün ilçelerinde aldığımız kararlarla imar artışı yapmadan mevcut halini tekrar olduğu yerde dönüştürebiliyorsunuz.”

Kösedağı, gelen raporlar arasında Kadıköy’ün bulunmadığını belirtti. Kösedağ, “Bir aksilik olmuş olabilir. Komisyonun gözünden kaçmış olabilir. Eksik evrakımızı tamamlayalım. Kadıköy halkının da depreme dönüşüm sürecinde önünü açalım. İstanbul’u bir depreme daha dayanıklı hale getirelim” dedi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |