Ana Sayfa Güncel 23 Kasım 2021

A Haber Ajansı’nın İstanbul ve Ankara ofisinin tamamlandığı duyuruldu

A Haber Ajans’ın Genel Yayın Yönetmeni ve Dünya Basın Federasyonu Üyesi Gazeteci Ferhat Aydoğan, Ayça Haberleşme ve Yayıncılığa bağlı A Haber Ajans ve Son Vakit Haber’in İstanbul merkez ofisinden sonra Ankara Çankaya’da ofisini de tamamladığını duyurdu.

Genel Yayın Yönetmenliğini Gazeteci Ferhat Aydoğan’ın yaptığı A Haber Ajans’ın açıklamasını yaparak şu sözlere yer verdi ; Kişilerin özel yaşamı, kamu çıkarlarının gerektirdiği durumlar dışında, yayın konusu yapmamak, soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmaksızın yayınlamamak, saklı kalması kaydıyla verilen bilgiler, kamu yararı ciddi bir biçimde gerektirmedikçe yayınlamamak, Bir basın organının dağıtım süreci tamamlanmadan o basın organının özel çabalarla gerçekleştirdiği ürün, bir başka basın organı tarafından kendi ürünüymüş gibi kamuoyuna sunmamak, ajanslardan alınan özel ürünlerin kaynağının belirtilmesine özen göstermek, suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse “suçlu” ilan etmemek yasaların suç saydığı eylemler, gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfetmemek, gazeteci, kaynaklarının gizliliğini korumalıdır. Kaynağın kamuoyunu kişisel, siyasal ekonomik vb. nedenlerle yanıltmayı amaçladığı haller bunun dışındadır.

Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınmak, Şiddet ve zorbalığı özendirici, insani değerleri incitici yayın yapmaktan kaçınmak, İlan ve reklam niteliğindeki yayınların bu nitelikleri, tereddüde yer bırakmayacak şekilde belirtilmeli. Yayın tarihi için konan zaman kaydına saygı göstermek, Basın organları, yanlış yayınlardan kaynaklanan cevap ve tekzip hakkına saygı duymak. Tarafsızlık, elinizdeki bilgileri inceleyip değerlendirirken adil, açık fikirli ve yansız olmanızı gerektirir. Konu her işlendiğinde, bütün görüşlerin temsil edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Her görüşe eşit süre ayırmanız da gerekmez.

A Haber Ajans çalışanları ve temsilciler kurum dışından katkıda bulunan şahıslardan, kendilerine kişisel fayda sağlayacak bir şeyi hiçbir koşulda kabul edemez. Doğru ve tam habercilikte, her zaman için kamu yararı ile konuya şefkatle yaklaşma ihtiyacını dengelemeli; kaza, felaket ya da savaş haberleri verirken, haklı gerekçeler olmadan insanların mahremiyetine girmemelisiniz. Bir kaza ya da felakette yaralanan veya böyle bir olayda kaybettikleri yakınlarının yasını tutanlara mülakat isteğinizi genel olarak arkadaşları, akrabaları veya danışmanları aracılığıyla iletmelisiniz dedi.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp