Ana Sayfa Dünya 26 Ağustos 2021

Kabil Havalimanı’nda patlama meydana geldi

Kabil Havalimanı dışında iki patlama meydana geldi. Olayda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmezken; Afganistan’daki Türk birliğinde herhangi bir olumsuz durum olmadığı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı dışında bir patlama olduğunu duyurdu.

Twitter’dan açıklama yapan Kirby, “Kabil Havalimanı dışında bir patlama olduğunu doğrulayabiliyoruz. Kayıplar şu ana kadar net değil. Ayrıntıları mümkün olduğunda paylaşacağız” dedi.

MSB’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Kabil’deki Türk birliğinde herhangi hasar ve zayiat olmadığını açıkladı. Bakanlık “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” ifadelerini kullandı.

Kabil Havalimanı, Taliban’ın kontrolü devralmasının ardından ülkeden tahliye edilenlerin akınına uğramıştı. Ülkelerin tahliye operasyonları da havalimanından kalkan uçaklarla gerçekleşiyordu.

ABD güçlerinin tamamen çekileceği 31 Ağustos’a kadar tahliyelerin devam etmesi planlansa da, Taliban dün yaptığı açıklamada, “Artık Afganların Kabil Havalimanı’na gitmesine izin vermeyeceğiz” demişti.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin “terör saldırısı” tehdidi bulunduğunu açıklamasının ardından, dört ülke Kabil Havalimanı’ndan tahliye uçuşlarını durdurdu. Kanada, Belçika, Hollanda ve Danimarka tahliye uçuşlarına son verdi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz uçaklarına binme hakkı bulunan kişilerin çocuğunun ülkeden çıkartıldığını söyledi.

Ayrıntılar geliyor…

Free Cheat
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp