Ana Sayfa Dünya 26 Ağustos 2021

Afganistan’ın başkenti Kabil’de 3’üncü patlama!

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınındaki iki patlamanın ardından kentte bir patlama daha meydana geldi. Bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 60’a, yaralıların sayısı ise 140’a yükseldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, havalimanında meydana gelen patlamayla ilgili “Kabil Havalimanı dışında bir patlama meydana geldiğini doğrulayabiliriz. Patlamanın can kaybıyla sonuçlandığını doğrulayabiliriz. Bilgilendirmeye devam edeceğiz” dedi.

John Kirby, havalimanı bölgesinde yaşanan patlamada hayatını kaybedenler arasında ABD’lilerin ve sivillerin bulunduğunu aktararak, “Abbey Kapısı’na kısa bir mesafedeki Baron Hotel’de veya yakınında en az bir patlama daha doğrulayabiliriz” ifadelerini kullandı.

10 ABD ASKERİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD basını, Kabil’de düzenlenen bombalı saldırılarda 4 ABD askerinin hayatını kaybettiğini belirtmişti. Bombalı saldırılarda hayatını kaybeden ABD askeri sayısının 10’a yükseldiği öğrenildi.

İNTİHAR SALDIRISI ŞÜPHESİ

ABD’li yetkililer, patlamanın Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın Abbey Kapısı mevkiinde meydana geldiğini ve intihar saldırısı üzerinden durulduğunu belirtti.

Görgü tanıkları, patlama sonrası havalimanındaki uçuşların devam ettiğini ifade ederken, yerel kaynaklar çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu bildirdi.

MSB: İKİ PATLAMA OLDU

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur” dedi.

ÖLÜ SAYISI 60’A YÜKSELDİ

Taliban, havalimanındaki patlamada aralarında çocukların da bulunduğu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda Taliban mensubunun da yaralandığını bildirmişti. Kabil Cerrahi Merkezi ise havalimanı bölgesinde yaşanan patlamaların ardından 60 yaralının hastaneye getirildiğini duyurmuştu.

Bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 60’a, yaralıların sayısının ise 140’a yükseldiği belirtildi.

PATLAMA SONRASI ABD’DEN KABİL UYARISI

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Seyahat Departmanı, Kabil Havalimanı’nın yakınlarında meydana gelen patlamaya ilişkin uyarı yayınladı. Uyarıda, “Havalimanında büyük bir patlama oldu ve silah sesleri duyulduğu bildirildi. ABD vatandaşları havalimanına seyahat etmekten kaçınmalı ve havalimanı kapılarından uzak durmalıdır. Havalimanı kapılarında bulunanlar ise derhal oradan uzaklaşmalıdır” ifadelerine yer verildi.

ÜÇÜNCÜ PATLAMA MEYDANA GELDİ

Kabil’de üçüncü bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi.

NATO VE BM SALDIRILARI KINADI

Saldırıların ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Kabil Havalimanı dışındaki korkunç terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Düşüncelerim tüm etkilenenler ve sevdikleriyle birlikte. Önceliğimiz mümkün olan en kısa sürede çok sayıda insanı güvenli bir yere tahliye etmek” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, çifte bombalı saldırıyı kınadı. Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric basına verdiği demeçte, Gutteres’in ‘birçok sivili öldüren ve yaralayan terör saldırısını’ kınadığını belirterek, saldırının Afganistan’daki durumun ne kadar değişken olduğunun bir göstergesi olduğunu aktardı.

Dujarric, saldırının ülke genelinde Afgan halkına yapılacak yardımlar konusunda BM’nin kararlılığını güçlendirdiğini ifade ederek, şu ana kadar BM personeli arasında herhangi bir can kaybı rapor edilmediğini belirtti

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp