Ana Sayfa Güncel 6 Nisan 2020

Ekrem İmamoğlu’ndan sosyal yardım açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, 374 milyon lira olan sosyal yardım bütçesini 775 milyon liraya çıkartma kararı aldıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak corona virüsü salgını önlemleri hakkında bilgi verdi.

İlk vakanın açıklanmasının ardından 26 gün geçtiğini belirten İmamoğlu, “Dün itibari ile Türkiye’de vefat sayısı 574’e ulaştı. Bu tür süreçlerin yükseliş  süreçleri olduğunu biliyoruz. Sorumluluğumuzun en üst seviyede olduğu  günler yaşıyoruz. Her birimiz bir seferberlik sürecinin parçasıyız” dedi.

SOSYAL YARDIM BÜTÇESİ ARTTIRILDI

Bu süreçte milyonlarca insanın iş kaybına, gelir kaybına uğradığını vurgulayan İmamoğlu günü birlik iş yapan insanların gelir yardımı için İBB’ye başvurduğunu söyledi.

İBB’nin 230 bin aileye zaten sosyal yardım yaptığını, 100 bin çocuğa süt dağıttığını anlatan İmamoğlu “Ama bugün pandemi sürecinde neredeyse 100 bini aşan kişi İBB’ye başvurarak yardım talep ediyor. Demek ki önümüzdeki günlerde daha da artacak. 374 milyon lira olan sosyal yardım bütçesini 775 milyon liraya çıkartma kararı aldık. Daha da üst seviyelerde olacak ihtiyacı karşılama adına da olağanüstü meclis hazırlığımız var. Sosyal yardım bütçesini artırma hakkı yasada yüzde 3’ü aşamadığı için sosyal yardım bütçesi daha da yukarı taşımak için meclis üyelerimizden yetki talep edeceğiz” diye konuştu.

YARDIMLAR DAĞITILMAYA BAŞLANDI

İmamoğlu, toplanan bağışlarla yardım talep eden 9 bin 500 aileye yardımların gönderilmeye başlandığını, 500 bin gıda kolisinin de önümüzdeki günlerde dağıtım aşamasına geleceğini aktardı.

YÜZDE 64 SOKAKTA

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan önlem kararları ile 20 yaş altına da 65 yaş üstü gibi sokağa çıkma yasağı getirildiğini hatırlatan İmamoğlu “Buna rağmen İstanbul’da toplumun yüzde 64’ünün sokağa çıkma ile ilgili bir yasağı yok.  Ancak hepimiz bu tecrit kendinize uygulanıyormuşçasına evden çıkmamanız gerekiyor. Biz tabi ki toplu taşımayı sahada etkin biçimde hazır tutuyoruz. Ama bunu tutmamızın sebebi görevi olan insanlara katkı sunabilmek” dedi.

PANDEMİ KURULU GENİŞLETİLMELİ

Hafta sonu İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Pandemi Kurulu toplantısı hakkında da bilgi veren İmamoğlu, kurulda 40’a yakın katılımcı olduğunu ancak genişletilmesi gerektiğini söyledi. Sendika ve iş dünyasından temsilcilerin de kurulda temsil edilmesi konusunda öneride bulunacağını belirtti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TALEBİ

Toplantıda İstanbul için sokağa çıkma yasağı talebinin tekrar gündeme getirdiğini ifade eden İmamoğlu “Pandeminin bu sürecinde alınacak tedbirler yayılmayı önleyecek. İstanbul’da nüfusun yüzde 64’nün sokağa çıkışına yönelik bir kısıtlama olmaması nedeniyle sokağa çıkma yasağı talebimi bir kez daha gündeme getirdim. Pandeminin çıkış süreçleri olan bu noktada alınacak tedbirler hem salgının yayılmasını durduracak, zaman kazandıracak hem de sağlıkçılarımızın koşullarını olgun hale getirecek” ifadesinde bulundu.

SAHRA HASTANELERİ

Toplantıda İl Sağlık Müdürlüğü’nün sahra hastaneleri ile ilgili çalışma başlatıldığını açıkladığını aktaran İmamoğlu, daha önce Yenikapı, Maltepe ve Beylikdüzü Gürpınar’ı sahra hastanesi alanı olarak önerdiklerini hatırlattı. Bu önerilerinin dikkate alınmasını umduklarını dile getiren İmamoğlu Atatürk Havalimanı’nı da geçici hastane olarak önerdiklerini de belirterek “İnşallah ihtiyacımız olmaz ama hazırlıklı olmak önemli” dedi.

75 BİN MASKE DAHA HAZIR

Cumhurbaşkanlığının maske takma zorunluğu ile ilgili kararının ardından hafta sonu 100 bin maskeyi vatandaşlara dağıttıklarını belirten İmamoğlu, “Bugün de yine 75 bin maskeyi, 100 bine yakın maskeyi vatandaşlara dağıtmak için belli duraklarda hazır tutacağız. İBB olarak personelimizin ihtiyaç duyduğu maske dışındaki tüm stoğu halkımıza dağıtıyoruz” diye konuştu.

METRO, FİNİKÜLER, TRAMVAY

İmamoğlu, hafta sonu İBB olarak aldıkları önlemleri de tekrarlayarak kullanım oranı yüzde 1’e düşmüş, neredeyse boş gidip gelen Moda ve İstiklal Caddesi tramvayları ile Kabataş finiküler hattının hayat normale dönene kadar durdurulduğunu söyledi. Metroların da saat 21:00’dan sonra kullanım oranı yüzde 4’e kadar düştüğü için artık 21:00’dan sonra metroların kullanıma kapatılacağını kaydetti.

Tema Tasarım |