Ana Sayfa Uncategorized 23 Temmuz 2019

‘Soylu’ya kocaman bir günaydın demek gerek’

Korkusuz Gazetesi yazarı Ümit Zileli, İstanbul Valiliği’nin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Suriyeli göçmenler ile ilgili yaptığı…

Korkusuz Gazetesi yazarı Ümit Zileli, İstanbul Valiliği'nin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Suriyeliler ile ilgili yaptığı açıklamaları köşesinden değerlendirdi.

Korkusuz Gazetesi yazarı Ümit Zileli, İstanbul Valiliği’nin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Suriyeli göçmenler ile ilgili yaptığı açıklamaları köşesinden değerlendirdi. “Sayın Soylu’ya koccaman bir ‘günaydın’ demek lazım elbette; ülkemiz yıllardır bahsettiği o ‘merkezin’ en alası haline zaten mensubu olduğu iktidar tarafından getirildi bile” diyen Ümit Zileli’nin “Türkiye’nin en acil beka sorunu: Suriyeliler!..” başlıklı köşe yazısından ilgili bölümler şöyle:  Sayın Soylu’ya koccaman bir “günaydın” demek lazım elbette; ülkemiz yıllardır bahsettiği o “merkezin” en alası haline zaten mensubu olduğu iktidar tarafından getirildi bile!.. Ayrıca, “göç yollarını açmaları halinde Avrupa’da hiçbir hükümetin 6 aydan fazla dayanamayacağı” tehdidini de “boş bir kubbede, hoş bir seda” olarak gördüğümü özellikle belirtmeliyim!.. –Bu tür tehditler daha önce de çok yapıldı ve ne yazık ki bayatladı!.. “Türkiye korkunç bir tuzakla karşı karşıya!” Aynı gün, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ aradı… Özdağ, yıllardır, Suriyeli göçmenler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek için çırpınan bir siyasetçi… Son kitabı “Kaçınılmaz Çöküş” de yakın gelecekte sırf bu nedenle başımıza gelecek akıl almaz belaları gayet açık bir şekilde anlatmıştı!.. Bana ilk sorusu da “Türkiye’de kaç Suriyeli var biliyor musun?” oldu. “4 milyonu geçti sanırım” yanıtını verdiğimde ise acı bir gülüşle rakamı söyledi:

Deyim yerindeyse nefesim kesildi!.. Özdağ, önlem alınmaz, Suriyeliler ülkelerine geri gönderilmezse, yıllar içinde bu sayının 10 milyonu geçeceğini, ülkenin demografik özelliğini allak bullak edeceğini tane tane anlattı… İktidarın “Suriyeliler Türkiye’ye entegre olacaklar” söylemi de koskoca bir yalandı!.. Sınır komşusu Suriye ile yoğun etkileşim, bu entegrasyonu zaten engelleyecek başlı başına bir etkendi. Bayramda seyranda üstelik ceplerine konulan devlet parasıyla ülkelerine gidip, sonra aynı şekilde ülkemize dönen mültecileri düşünürseniz, yalanın büyüklüğünü anlarsınız!.. Daha da vahimi, nüfusu sürekli artan Suriyeliler, Türk kültürünü dönüştürmeye çalışacaktı!.. Türkiye’de arap olan her şeyi İslam zanneden kitlelerin olması Suriyelileri daha da cesaretlendirecekti!.. Çok daha vahimi, sayıları giderek artan Suriyelileri bu durumda entegre olmayı değil, ayrışmayı, kendi mahallelerini, giderek kentlerini oluşturmayı tercih edeceklerdi!.. Üstelik entegrasyon, Arapların kendi içinde bile başarısız olurken, bir Arap toplumunun Türkiye’ye entegre olması saf bir hayaldi!.. Mesela Ürdün’e kabul edilen Filistinli Araplar bırakın entegre olmayı, iktidarı ele geçirmeye çalışmış ve 1970 yazında Ürdün’de iç savaş çıkmıştı!.. –Peki, iktidar niçin Suriyelileri ısrarla Türkiye’de tutmak istiyordu?..

 

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Phone
WhatsApp