TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 11.003.317
AKTİF VAKA: 689.980
ÖLÜM: 86.099
İYİLEŞME: 10.313.337

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Top Manşet, Yaşam 31 Temmuz 2019

Yatak böceklerine karşı ne yapılmalı? 

Yataklarda gözle görünmese bile birçok böcek yaşar. Yassı vücutları, mobilyaların yanı sıra şiltelerdeki küçük çatlakların içine sıkışmalarına…

Yataktaki böcekler çatlaklara gizlenerek gün ışığından uzak kalabilecek kadar akıllıdır. Yani hafife almamanız gereken bir haşere ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Yataklarda gözle görünmese bile birçok böcek yaşar. Yassı vücutları, mobilyaların yanı sıra şiltelerdeki küçük çatlakların içine sıkışmalarına izin verir. Hastalık yaymazlar ama kırmızı, kaşıntılı ısırıkları sebebiyle uykunuzu bozarlar. Çıplak gözle tespit etmek zor olsa da, yatakta böceklerin en yaygın işaretlerinden biri olan ısırıkları dışında, çarşaflarda küçük kan lekeleridir.

 

 

BUHAR

 

Virginia Tech Üniversitesi’ne göre yataktaki böceklerden kurtulmak için buhar tutabilirsiniz. Bu böcekleri gizlenme alanlarından uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

 

 

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

 

Buhar yeterli gelmediyse ısı yatak böceklerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kurutmanızı en yüksek devirde çalıştırın ve etkilenen bölgelere ısı uygulayın.

 

 

ÇİFT TARAFLI BANT UYGULAYIN

 

Yatak böceklerinin seyahat hattını bulun ve çift taraflı bant uygulayın. Böcekler bantlara yapışacaktır.

 

 

KIYAFETLERİNİZİ YÜKSEK ISIDA KURUTUN

 

Giysilerinizi yeni almış olsanız bile onları kısa sürede yüksek ısıda yıkadığınızdan emin olun. Makinede zarar vereceğini düşünüyorsanız önce sıcak su ile ıslatıp makinede normal ısıda yıkayabilirsiniz. Yüksek ısı böceklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

 

SİLİKA JEL KULLANIN

 

Yeni ayakkabılar, kıyafetler ve hatta bazı yiyecek maddeleri ile birlikte gelen küçük silika jel paketlerini kuşkusuz biliyorsunuzdur. Onları saklayıp ya da satın alıp yataklarınıza ya da kıyafet dolaplarınıza koyabilirsiniz. Araştırmaya göre bu jel, yatak böceği kütiküllerini emmeye yardımcı olabilir, bu da onların kurumasını sağlayarak böcekleri uzaklaştırabilir.

 

 

ÇAMAŞIRLARINIZA PLASTİK TORBA GEÇİRİN

 

Kıyafetlerinizi yıkayıp ütüledikten sonra plastik bir torba geçirebilirsiniz. Bu çözüm yatak böceklerinin girmesini önleyecektir.

 

 

KURU BUZ KULLANIN

 

Rutgers Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, kuru buz böcekleri çeken karbondioksiti serbest bırakarak yatak böceklerini öldürebilir. Kuru buzları bir talk pudrasın abatıırn ve böceklere tuzak oluşturun.

 

 

EV YAPIMI BİR SİRKE YAPIN

 

Sirke, böceğin sinir sistemine zarar veren asetik bir asit içerir, böylece yatak böceklerini öldürmek için sprey yapmak için kullanabilirsiniz. Boş bir sprey şişesini beyaz sirke ile doldurun ve doğrudan böceklere püskürtün.

 

 

ACI BİBER, KEKİK VE ZENCEFİLİ KARIŞTIRIN

 

Yapabileceğiniz başka bir sprey, baharat rafınızda bulunabilecek çeşitli baharatlar olabilir. Acı biber, kekik ve zencefille suyu karıştırın, bir sprey şişesine koyun ve etkilenen bölgeleri hedefleyin. Kekik, acı biber ve zencefilin baharatları güçlü kokusu ile yatak böceklerini engelleyecektir.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp