Ana Sayfa Dünya 1 Ağustos 2019

Dünya uçaktan atlayan üniversiteli kızı konuşuyor

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre; 19 yaşındaki İngiliz, doğa bilimleri eğitimi kapsamında araştırma yapmak üzere gittiği…

İngiltere'de gündem uçaktan atlayan kız... Dünyanın en saygın eğitim kurumlarından Cambridge Üniversitesi'nde okuyan Alana Cutland, uçuş sırasında uçağın kapısını açarak intihar etti. Ada medyası, genç kızı ölüme götüren süreçle ilgili önemli ayrıntılar yayınlıyor.

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre; 19 yaşındaki İngiliz, doğa bilimleri eğitimi kapsamında araştırma yapmak üzere gittiği Madagascar’dan dönerken Cessna C168 tipi uçaktan atladı.

25 Temmuz’da yaşanan ve yeni ortaya çıkan trajik olay, uçağın Madagascar’ın kuzeyindeki Analalava bölgesinden havalanmasından 15 dakika sonra yaşandı.

Uçakta bulunan Britanyalı araştırmacı Ruth Johnson’ın (51), Alana Cutland’ı 1100 metre yükseklikten atlamadan önce tutmaya çalıştığı öğrenildi.

Pilotun da Cutland’ı ayağından yakaladığı ve düşmemesi için uçağa sürekli bir taraftan diğer tarafa manevra yaptırdığı belirtildi.

Tüm bu sürecin beş dakika kadar sürdüğü ve Cutland’ın sonunda uçaktan atladığı açıklandı.

The Sun gazetesine konuşan Cutland’ın arkadaşlarından biri, “Havadan deniz yatağını araştırmak üzere bir uçağa bineceğinden haberdardık” dedi.

Cambridge Üniversitesi’nden yapılan açıklamada da, genç üniversite öğrencisinin ölümünden büyük üzüntü duyulduğu belirtildi. Biyoloji ikinci sınıf öğrencisi Alana Cutland’ın özel bir staj programında olduğu da öğrenildi.

Yetkililer genç kızın cesedine ulaşmak için büyük bir çalışma yürütüyor. Olayı soruşturan polis memurları, Johnson ve pilotun ifadelerine dayanarak uçakta yaşananları canlandırdı.

‘PARANOYA KRİZLERİ GEÇİRİYORDU’

İngiliz medyasına yansıyan haberlerde, Cutland ile ailesi arasında son günlerde yoğun ve heyecanlı telefon görüşmeleri yapıldığı ve genç kızın stres ve paranoyadan mustarip olduğu belirtildi.

Altı hafta Masagascar’da kalmayı tasarlayan Cutland’in Cranfield Üniversitesi’nde üst düzey bir görevde bulunan annesi Alison ile yaptığı telefon görüşmelerinin ardından seyahatini yarıda kestiği ve sekiz gün sonra adadan ayrılmaya karar verdiği öğrenildi.

Ailesinin özel uçak kiraladığı ve Cutland’ın atladığı Cessna tipi uçakla önce Paris’e, oradan da Londra’ya geçmesinin planlandığı ifade edildi.

FOSSA’LARIN YOĞUN YAŞADIĞI BİR ALAN

Daily Mail gazetesinin haberine göre; aile, en büyük çocukları olan Alana ile ilgili endişe duyduklarından araştırmacı Ruth Johnson’ı kızlarına eşlik etmeleri için ikna etti.

Öte yandan, Madagascar Emniyet Müdürü Sinola Nomenjahary, Cutland’ın araştırma gezisi sırasında paranoya krizleri geçirdiğini açıkladı.

Alana Cutland’ın uçaktan atladığı bölgenin ülkeye özgü bir etçil bir memeli olan Fossa’ların yoğun yaşadığı bir alan olduğu ifade edildi.

Kaynak: Sözcü

Tema Tasarım |